Granát v Damašku usmrtil a zranil ženy a děti

ČTK ČTK
29. 11. 2013 19:25
K výbuchu došlo před mešitou v centru města.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek - Před mešitou v centru Damašku v pátek vybuchl minometný granát, který zabil nejméně čtyři lidi a dalších 26 zranil. Podle agentury AP o tom informovala státem kontrolovaná média, která tvrdí, že většinu postižených tvoří ženy a děti.

Ve zprávách se neupřesňuje čas exploze. Pátek je pro muslimy dnem modliteb, k nimž se scházejí v poledne. Agentura SANA uvedla, že granát explodoval před západním vchodem do mešity a že mezi zraněnými je mnoho žen a dětí.

Páteční minometný útok u mešity ve staré části syrské metropole se odehrál deset dní po poté, co se stejný svatostánek stal terčem podobného útoku. Výbuch tehdy sice způsobil škody, ale nikoho nezranil.

V uplynulých dvou týdnech dopadly na historické jádro Damašku a na přilehlé oblasti desítky granátů, které byly vypáleny z okrajových čtvrtí kontrolovaných protivládními povstalci, mezi nimiž jsou i islamisté. Mnoho z těchto projektilů se soustředilo na části Starého města, které obývají většinou křesťané.

Ve čtvrtek zasáhl granát ruskou ambasádu. Podle ruského ministerstva zahraničí přitom přišel o život jeden Syřan a devět dalších, včetně ostrahy, utrpělo zranění. Budova velvyslanectví má jen menší škody.

Podle vládních i opozičních zdrojů od léta přišlo v Damašku při minometných útocích o život více než 100 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy