Grafika: Zaplať a zastřel. Tak lidé vybíjejí vzácná zvířata

Jiří Kropáček Tereza Hrabinová, Jiří Kropáček, Obrazová sekce
4. 8. 2015 16:00
Nedávné zabití oblíbeného lva Cecila bylo jen kapkou v moři v dlouhodobém vybíjení zvířat. Do Afriky jezdí i Češi na odstřel lvů, kteří se pro tyto účely chovají ve speciálních farmách.

Za posledních 100 let lidé vyhubili přes 90 procent slonů, lvů, gepardů, levhartů, nosorožců, psů hyenových. 

Podívejte se na přehled v naší grafice.  

Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Lov zvěře v číslech

250 %
Za posledních 6 let vzrostl o 250 % počet lvů chovaných na malém oploceném prostoru, v tzv. "konzervě", ve kterém se bez naděje na útěk i loví. Provozuje se zejména na farmách v jižní Africe (JAR a Zambie). Češi, kteří jezdí do Afriky zabíjet, v drtivé většině loví právě tyto "ochočené” lvy.

90 %
Za posledních 100 let lidé vyhubili přes 90 procent slonů, lvů, gepardů, levhartů, nosorožců, psů hyenových.

10 %
Obecně se uvádí, že více než 90 procent z celkové ceny si mezi sebou rozdělí zprostředkovatelé. Tedy na ochranu zvířat, případně na podporu místních obyvatel nejde ani 10 procent z ceny lovu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy