Grafika: V Evropě převládá pravice. Půjdou Češi jinudy?

Martin Novák Martin Novák
18. 10. 2008 17:00
Levicové vlády má jen osm členských států EU
Foto: Aktuálně.cz

Praha - České senátní a krajské volby se konají dva roky po parlamentních volbách, které přes patový výsledek vyústily ve vládu pravého středu.

Poslední průzkumy veřejného mínění a i dosavadní výsledky krajských a senátních voleb ukazují, že preference se vychýlily ve prospěch sociální demokracie.

Podíváme-li se však na všech sedmadvacet členských zemí Evropské unie, pak musíme konstatovat, že celkově má nyní převahu pravice. Tedy alespoň co se týká parlamentních voleb.

Situace je uvnitř EU následující:

Pravice nebo pravý střed kontrolují vládu ve čtrnácti členských státech.

Levice či levý střed vládnou v osmi zemích.

V pěti dalších státech je u moci z nejrůznějších důvodů velká koalice, složená ze zástupců levé i pravé části politického spektra.

(Text pokračuje pod grafikou)

Podívejte se na výsledky posledních voleb a podobu vlád 27 členských zemí EU v naší interaktivní grafice

Poslední volby ve velkých a vlivných zemích vesměs končily úspěchem pravice. Ta brala loni vítězství jak v prezidentských, tak i parlamentních volbách ve Francii.

Rovněž v Itálii se po dvouleté odmlce vrátil k moci pravicový kabinet premiéra Silvia Berlusconiho.

V Německu vládne od roku 2006 velká koalice křesťanských a sociálních demokratů. Příští volby se budou konat za rok v září a podle průzkumů je favoritem křesťanská demokracie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

V Británii nedávno opoziční konzervativci předstihli v průzkumu vládnoucí Labouristickou stranu o rekordních devatenáct procent.

Mimořádně nepopulární je i vláda socialistů v Maďarsku. Pokud by se volby konaly nyní, opoziční pravicový FIDESZ by jasně vyhrál.

Tradiční bašta sociálních demokratů - Skandinávie - se v posledních letech radikálně proměnila. Dánsko, Finsko a dokonce i Švédsko mají vlády, kde hrají prim pravicové strany.

Robert Fico, přítel Jiřího Paroubka, se na Slovensku těší rekordní popularitě. Na snímku s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym
Robert Fico, přítel Jiřího Paroubka, se na Slovensku těší rekordní popularitě. Na snímku s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym | Foto: Reuters

Specifickým případem je Rakousko, kde dochází k vzestupu krajní pravice. Dvě strany z toho spektra - Svobodní a Svaz pro budoucnost Rakouska - získaly v zářijových volbách devětadvacet procent hlasů.

Hlasy pro krajní pravici v západoevropských zemích jsou podle mnoha politologů z velké části motivovány obavami z imigrantů.

Z trendu směrem doprava se vymyká Španělsko. Socialisté premiéra José Zapatera v posledních volbách už podruhé za sebou porazili pravicovou Lidovou stranu a jsou u moci od roku 2004.

Mnoho evropských levicových vůdců může jen závidět slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Podle průzkumů by jeho stranu Směr volilo znovu přes čtyřicet procent Slováků.

Jedna velká otázka je ale nasnadě. Jak zamíchá s poměrem sil pravice - levice v Evropě současná finanční krize.

 

Právě se děje

Další zprávy