Nekončící zkáza Sýrie: Bombardování civilistů neustává. Takhle Asad proměnil metropole v města duchů

Radim Klekner Tomáš Kunc Radim Klekner, Tomáš Kunc
23. 4. 2018 15:57
Nálety letectva režimu Bašára Asada už roky decimují Sýrii. Miliony lidí prchají z vybombardovaných měst po celé zemi. Zkázou prošla i nejlidnatější metropole Aleppo, Homs nebo Dúma, kde se na začátku dubna odehrál chemický útok. Pozorovatelé tvrdí, že vládní jednotky v bojích použily smrticí zakázané látky jako sarin nebo chlor. Režim obviňují i z použití termobarických zbraní a kazetových bomb. Damašek i Moskva, která Asada podporuje, to však popírají. Podívejte se, která města jsou po náletech zničená.

Z opozičních bašt jsou sutiny

Chemický útok v syrské Dúmě ze 7. dubna 2018, při němž podle záchranářů z řad Bílých helem zemřelo nejméně 40 lidí, je jen kapkou v moři. Syrský diktátor Bašár Asad bombarduje města a vesnice, které mají pod kontrolou rebelové, po velkou část občanské války s cílem zlomit odpor jejich obránců.

Podle odhadů Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) zahynulo za sedm let války v zemi na půl milionu osob. Téměř polovina z nich jsou civilisté.

Syrská síť pro lidská práva (SNHR) tvrdí, že Rusko, které se do konfliktu zapojilo v roce 2015, má na svědomí smrt téměř šesti tisíc lidí.

Více než pět milionů Syřanů uprchlo podle Úřadu vysokého komisaře OSN do Turecka, Libanonu, Jordánska a Egypta. Své domovy opustilo i dalších více než sedm a půl milionu osob, které nalezly útočiště v jiných částech země. Před válkou žilo v Sýrii zhruba 22 milionů lidí.

Bombardovaná města

Zakázané zbraně

Vládní jednotky použily podle tvrzení západních zemí proti opozici opakovaně sarin, hořčičný plyn a chlor. Asad používání chemických zbraní dlouhodobě odmítá, jeho slova podporuje také Rusko.

Východní Ghúta se stala terčem útoku chemickými zbraněmi v roce 2013. Podle OSN útočníci použili asi 350 litrů sarinu. Údaje o obětech se rozcházejí, podle všeho ale zemřely stovky lidí. USA hovořily dokonce o více než 1400 mrtvých. Znovu se v Ghútě útočilo 7. 4. 2018.

OSN obvinila Asadovy jednotky, že použily chemické zbraně v dubnu 2014 proti městu Talmenes, v březnu 2015 proti Sarminu, v dubnu 2017 proti Chán Šajchúnu.

 

Vyšetřovatelé OSN potvrdili, že syrské letectvo použilo v roce 2013 tento druh zakázaných zbraní proti městu Kusajr, ležícímu v guvernorátu Homs. Při bombardování města zahynuly stovky civilistů i ozbrojených příslušníků opozice.

 

Ruské i syrské letectvo použilo kazetové bomby, skládající se z kontejneru obsahujícího velké množství submunice, opakovaně při bombardování Aleppa. Damašek i Moskva to však popírají. Rusko ani USA nepřistoupily ke konvenci zakazující tyto zbraně.

Kontrola území k 1. 4. 2018

Syrská vláda 55 %
 
Syrské demokratické síly 26 %
 
Islámský stát 6 %
 
Fronta al-Nusrá cca 5 %
 
Svobodná syrská armáda (podporovaná Tureckem) cca 5%
 

 

Zdroj: Reuters, SOHR, SNHR, UNHCR

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy