Barbarské tažení pokračuje. Co všechno zničil Islámský stát

Petr Jemelka Štěpán Plaček Jiří Kropáček Kateřina Vítková Petr Jemelka, Štěpán Plaček, Jiří Kropáček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 31. 8. 2015 14:06
Radikálové už zničili celou řadu památek, které spadají pod historické kulturní dědictví nedocenitelného významu. Padly monumenty v syrské Palmýře nebo iráckém Mosulu. Podívejte se, jaké zničené památky již mají islamisté na svědomí.

Palmýra - Ozbrojenci Islámského státu na okupovaných územích Iráku a Sýrie devastují starověké památky nedocenitelné hodnoty.

Považují je totiž za modly, k nimž se lidé v "rozporu s Alláhovou vůlí" modlili místo toho, aby se chovali podle koránu. 

Podívejte se, co už radikálové stihli zničit.

Palác v Chorsábádu
Kulturní památka z doby vlády krále Sargona II. Asyrského, který nechal palác postavit v letech 717 až 706 př. n. l.  Jedná se o jedno ze tří hlavních měst asyrské říše, jež bylo opuštěno v roce 705 př. n. l. 

Význam: Palác v Chorsábádu se - na svou dobu průlomovými - stylistickými inovacemi vymyká všem dalším asyrským chrámům. Až do běsnění Islámského státu v něm zůstaly dokonale zachované nástěnné malby a rozsáhlé archívy starověkých dokumentů. Lze předpokládat, že už islamisté veškerou dokumentaci zničili. Nevyčíslitelnou hodnotu měly zejména stavební plány samotného paláce.  

Kde se nachází: Bývalé hlavní město Asýrie, kdysi významné starověké říše na území dnešního Iráku. Nachází se na severu země, asi 19 kilometrů severovýchodně od Mosulu.

Kdy bylo místo zničeno: První zprávy o zničení Chorsábádu irácké úřady dostaly na začátku března 2015.

 

Právě se děje

před 25 minutami

CSKA nabídl českého hokejistu Sekáče ostatním klubům KHL

Vedení hokejistů CSKA Moskva už nemá zájem o Jiřího Sekáče. Osmadvacetiletého českého útočníka nabídlo ostatním klubům Kontinentální ligy, ty nyní mají dva dna na rozmyšlenou. Podle agentury RIA-Novosti by po českém reprezentantovi mohly sáhnout nejspíš Barys Nur-Sultan nebo Dinamo Minsk.

Sekáč předloni vyhrál Gagarinův pohár s Kazaní, o rok později zamířil do CSKA. V sezoně nedokončené kvůli koronaviru odehrál kladenský rodák 45 zápasů a zaznamenal 25 bodů za 12 gólů a 13 asistencí.

Smlouvu se slavným moskevským klubem Sekáč podepsal do dubna 2021. Podle ruských médií činil jeho roční plat v uplynulé sezoně 100 milionů rublů (33 milionů korun), v příští měl dostat 60 milionů rublů (20 milionů korun).

Další zprávy