Od pádu Polska do zničení Evropy. Válka v mapách a číslech

Martin Novák Jiří Kropáček Tomáš Kunc Martin Novák, Jiří Kropáček, Tomáš Kunc
Aktualizováno 9. 5. 2015 22:04
Vše na jednom místě: sovětsko-německá invaze, operace Barbarossa, holokaust, oběti v jednotlivých zemích, hmotnost shozených bomb, počet zničených obydlí.

V našem grafickém přehledu nabízíme pohled na některé klíčové události druhé světové války a na rozsah katastrofy, kterou znamenala. Údaje o počtu obětí se liší v závislosti na zdroji. My jsme vycházeli převážně z dat Oxfordského atlasu moderních světových dějin.

Foto: Martin Novák, Tomáš Kunc

Německý útok na Sovětský svaz

Brest - Obléhání Brestské pevnosti začalo 26. června, její obránci ji hájili proti obrovské přesile až do 23. července.
Minsk - Minsk kapituloval jako první velké město na území SSSR už 28. června. Velitele západního sovětského frontu generála Dmitrije Pavlova dal Stalin popravit přesně měsíc po zahájení Operace Barbarossa, 22. července. 
Riga - Bývalé hlavního město Lotyšska, které Stalin anektoval v roce 1940, dobyl Wehrmacht 1. července.
Smolensk - Do Smolenska Němci dorazili 16. července. Zajali 120 tisíc sovětských vojáků, mezi nimi i Stalinova syna. Získali také řadu stranických, státních a armádních dokumentů.
Leningrad - Leningrad Němci obklíčili na začátku září 1941, ale nikdy se nedokázali do města dostat, přestože blokáda trvala téměř 900 dní.
Kyjev -
Obrana města padla 19. září, odpor zcela ustal o týden později. Ustupující Rudá armáda mnoho budov ve městě zaminovala.
Moskva - Před Moskvou stanuly německé jednotky v říjnu 1941. Bod, ve kterém byly nejblíže městu, se dnes nachází u letiště Šeremeťjevo.  
Oděsa - Oděsa padla 16. října, ofenzívu vedla hlavně rumunská armáda, která byla spojencem wehrmachtu. Rudá armáda před ústupem zničila přístav, aby jeho vybavení nepadlo okupantům do rukou. 
Sevastopol - Němci se dostali na Krym ještě na podzim roku 1941 a Sevastopol obléhali od 30. října. Dobyli ho ale až 4. července 1942. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy