Od pádu Polska do zničení Evropy. Válka v mapách a číslech

Martin Novák Jiří Kropáček Tomáš Kunc Martin Novák, Jiří Kropáček, Tomáš Kunc
Aktualizováno 9. 5. 2015 22:04
Vše na jednom místě: sovětsko-německá invaze, operace Barbarossa, holokaust, oběti v jednotlivých zemích, hmotnost shozených bomb, počet zničených obydlí.

V našem grafickém přehledu nabízíme pohled na některé klíčové události druhé světové války a na rozsah katastrofy, kterou znamenala. Údaje o počtu obětí se liší v závislosti na zdroji. My jsme vycházeli převážně z dat Oxfordského atlasu moderních světových dějin.

Foto: Martin Novák, Tomáš Kunc

Německý útok na Sovětský svaz

Brest - Obléhání Brestské pevnosti začalo 26. června, její obránci ji hájili proti obrovské přesile až do 23. července.
Minsk - Minsk kapituloval jako první velké město na území SSSR už 28. června. Velitele západního sovětského frontu generála Dmitrije Pavlova dal Stalin popravit přesně měsíc po zahájení Operace Barbarossa, 22. července. 
Riga - Bývalé hlavního město Lotyšska, které Stalin anektoval v roce 1940, dobyl Wehrmacht 1. července.
Smolensk - Do Smolenska Němci dorazili 16. července. Zajali 120 tisíc sovětských vojáků, mezi nimi i Stalinova syna. Získali také řadu stranických, státních a armádních dokumentů.
Leningrad - Leningrad Němci obklíčili na začátku září 1941, ale nikdy se nedokázali do města dostat, přestože blokáda trvala téměř 900 dní.
Kyjev -
Obrana města padla 19. září, odpor zcela ustal o týden později. Ustupující Rudá armáda mnoho budov ve městě zaminovala.
Moskva - Před Moskvou stanuly německé jednotky v říjnu 1941. Bod, ve kterém byly nejblíže městu, se dnes nachází u letiště Šeremeťjevo.  
Oděsa - Oděsa padla 16. října, ofenzívu vedla hlavně rumunská armáda, která byla spojencem wehrmachtu. Rudá armáda před ústupem zničila přístav, aby jeho vybavení nepadlo okupantům do rukou. 
Sevastopol - Němci se dostali na Krym ještě na podzim roku 1941 a Sevastopol obléhali od 30. října. Dobyli ho ale až 4. července 1942. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy