Grafika: Atentáty, masakry, únosy. Jak vznikl Islámský stát

Jiří Kropáček Martin Novák Jiří Kropáček, Martin Novák
29. 9. 2014 6:30
Teroristická organizace má kořeny v působení irácké Al-Káidy. Jejímu současnému vzestupu nahrálo stažení USA z Iráku a občanská válka v Sýrii.

Vedení

V čele Islámského státu stojí samozvaný „chalífa“ Abú Bakr Bagdádí. Informace o něm je složité ověřit.
V čele Islámského státu stojí samozvaný „chalífa“ Abú Bakr Bagdádí. Informace o něm je složité ověřit. | Foto: US Armed Forces

V čele Islámského státu stojí samozvaný "chalífa" Abú Bakr Bagdádí (na fotografii). Informace o něm je složité ověřit. Narodil se pravděpodobně v roce 1971 ve městě Samarrá na severu Iráku.

Studoval na Islámské univerzitě v Bagdádu a po americké invazi se zapojil do ozbrojeného odporu. Američané jej v roce 2005 zadrželi a čtyři roky strávil v cele v táboře Bucca u přístavu Umm Kasr na jihu Iráku.

Bagdádí - na rozdíl od dřívějších vůdců Al-Káidy - není "mediálně vidět". Nepronáší žádné projevy a nezveřejňuje žádná videa na internetu.

Pod ním působí jakási rada, v níž mají jednotliví členové na starosti například finance, nábor do ozbrojených sil Islámského státu, náboženské záležitosti, soudnictví, správu věznic nebo propagandu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy