Grafika: Atentáty, masakry, únosy. Jak vznikl Islámský stát

Jiří Kropáček Martin Novák Jiří Kropáček, Martin Novák
29. 9. 2014 6:30
Teroristická organizace má kořeny v působení irácké Al-Káidy. Jejímu současnému vzestupu nahrálo stažení USA z Iráku a občanská válka v Sýrii.

Vedení

V čele Islámského státu stojí samozvaný „chalífa“ Abú Bakr Bagdádí. Informace o něm je složité ověřit.
V čele Islámského státu stojí samozvaný „chalífa“ Abú Bakr Bagdádí. Informace o něm je složité ověřit. | Foto: US Armed Forces

V čele Islámského státu stojí samozvaný "chalífa" Abú Bakr Bagdádí (na fotografii). Informace o něm je složité ověřit. Narodil se pravděpodobně v roce 1971 ve městě Samarrá na severu Iráku.

Studoval na Islámské univerzitě v Bagdádu a po americké invazi se zapojil do ozbrojeného odporu. Američané jej v roce 2005 zadrželi a čtyři roky strávil v cele v táboře Bucca u přístavu Umm Kasr na jihu Iráku.

Bagdádí - na rozdíl od dřívějších vůdců Al-Káidy - není "mediálně vidět". Nepronáší žádné projevy a nezveřejňuje žádná videa na internetu.

Pod ním působí jakási rada, v níž mají jednotliví členové na starosti například finance, nábor do ozbrojených sil Islámského státu, náboženské záležitosti, soudnictví, správu věznic nebo propagandu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy