Grafika: Atentáty, masakry, únosy. Jak vznikl Islámský stát

Jiří Kropáček Martin Novák Jiří Kropáček, Martin Novák
29. 9. 2014 6:30
Teroristická organizace má kořeny v působení irácké Al-Káidy. Jejímu současnému vzestupu nahrálo stažení USA z Iráku a občanská válka v Sýrii.

Vývoj v posledních letech

Ozbrojenec Islámského státu v Sýrii a Levantě (ISIL) v syrském městě Rakká.
Ozbrojenec Islámského státu v Sýrii a Levantě (ISIL) v syrském městě Rakká. | Foto: Reuters

Extremisté dostali dvě významné vzpruhy v roce 2011. Američtí vojáci se stáhli z Iráku a zároveň začala v Sýrii občanská válka. Skupina se přejmenovala na Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) a v obou zemích postupně získávala území pod svoji kontrolu.

V období druhé poloviny roku 2013 a v první polovině letošního roku ovládla východní Sýrii a severozápadní Irák. Největším úspěchem bylo dobytí Mosulu – druhého největšího iráckého města.

ISIL se distancovala od Al-Káidy a v červnu vyhlásila na svém území v Sýrii a Iráku chalífát. Přejmenovala se na Islámský stát. Po útocích na Kurdy a jezídy v Iráku zahájily Spojené státy v srpnu bombardování pozic Islámského státu v Iráku a na konci září také v Sýrii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle agentury AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy