Gotovina: Častý adresát vánočních přání

Redakce ZAH, sim
23. 12. 2005 15:42
Záhřeb - Čeká na proces před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, kde se bude zodpovídat z válečných zločinů. A přesto je nyní generál Ante Gotovina zřejmě nejvyhledávanějším adresátem vánočních přání v Chorvatsku.

Potvrdilo to chorvatské poštovní ústředí pro páteční vydání deníku Vecernji List: Gotovina obdrží od svých chorvatských příznivců na sto tisíc vánočních přání.

Gotovinu, na nějž mnozí Chorvaté pohlížejí jako na národního hrdinu z války za nezávilost v letech 1991-95, zadržela na začátku prosince španělská policie na Kanárských ostrovech. (Více o zatčení čtěte ZDE.) V té době se již čtyři a půl roku skrýval a úspěšně vyhýbal předání obvinění.

"Denně jsme dostávali několik tisícovek pohlednic pro Gotovinu. A to hovořím jenom o území Záhřebu," uvedl pro Vecernji List náměstek ředitele Chorvatské státní pošty Damir Vincek. "Pokud vezmeme v úvahu zbytek země, mluvíme o desítkách tisíc, možná až o stovce tisíc vánočních přání, která mají být doručena do Haagu."

V Chorvatsku žije kolem 4,4 milionů obyvatel.

Gotovinovo zadržení odstranilo Záhřebu z cesty poslední vážnou překážku v přístupových rozhovorech s Evropskou unií. Ty začaly letos v říjnu po sedmiměsíčním odkladu způsobeném právě nulovou snahou Chorvatů najít a zadržet Gotovinu.

Obžaloba viní Gotovinu z násilného a trvalého vytlačování srbských obyvatel z Krajiny. Podle obžaloby jeho vojáci v roce 1995 tři měsíce plundrovali domovy Srbů vesnici po vesnici, tisíce budov zapálili, vyplenili domy a zabili jejich obyvatele, desetitisíce lidí vyhnali z jejich domovů.#reklama

 

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy