Nicnetušící žena měla v bytě obraz Ježíše z 13. století. Teď se prodal za 614 milionů

Reuters ČTK Reuters, ČTK
27. 10. 2019 20:38
Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nicnetušící obyvatelka města Compiègne, byla vydražena za 24 milionů eur, v přepočtu za zhruba 614 milionů korun.
Vzácná malba od gotického mistra Cimabueho ze 13. století
Vzácná malba od gotického mistra Cimabueho ze 13. století | Foto: Reuters

Jak informovala agentura Reuters, cena díla se původně odhadovala na čtyři až šest milionů eur, tedy na 102 až 153 milionů korun.

"Když je na prodej unikátní dílo umělce tak vzácného, jako je Cimabue, musíte být připraveni na překvapení," uvedl šéf aukční síně Actéon Dominique Le Coent. Síň nezveřejnila jméno kupce, nicméně uvedla, že mezi dražiteli bylo i zahraniční muzeum.

Cimabueho díla jsou velkou vzácností, protože se jich mnoho nedochovalo. Vydražená malba dlouho visela v bytě jedné postarší obyvatelky města Compiègne severně od Paříže a rodina si myslela, že jde o obyčejnou ikonu. Dílo měla pověšené mezi obývacím pokojem a kuchyní a nedávno malbu nahlásila místní aukční síni Actéon.

Ta jej předala k posouzení specialistům ze skupiny Turquin, podle níž jde o skvěle zachovalé Cimabueovo dílo. "O autorství nemůže být sporu, neboť je zjevné, při srovnání s jeho dalšími známými obrazy, že to byla stejná ruka," řekl znalec Eric Turquin.

Na malém obraze na topolové desce o velikosti 20 krát 26 centimetrů je zachycen Ježíš v obklopení "šklebících se" a "mrzutých" mužů. Podle AFP jde pravděpodobně o součást osmidílné série z roku 1280, v níž Cimabue na malbách podobného formátu ztvárnil výjevy z Kristova umučení. Dosud se vědělo pouze o dvou kusech z této série, přičemž jeden je v muzeu Frick Collection v New Yorku a druhý v londýnské Národní galerii.

Cimabue byl podle webové verze encyklopedie Britannica posledním italským mistrem, který tvořil v byzantském stylu. Jeho působení ovlivnilo další malíře včetně Giotta.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy