Gore se rozhodl. Prezidentem USA nebude

Reuters, man
17. 10. 2007 11:10
Čerstvý nositel Nobelovy ceny do voleb nepůjde
Albert Gore.
Albert Gore. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý viceprezident a čerstvý nositel Nobelovy ceny míru Al Gore nevyslyšel prosby některých svých kolegů z Demokratické strany  a nebude příští rok kandidovat v prezidentských volbách.

Poté, co získal prestižní cenu, se znovu vynořily úvahy o jeho kandidatuře. Vzhledem ke své popularitě v USA by měl šanci porazit jak v primárkách svoji demokratickou kolegyni Hillary Clintonovou, tak i v samotných volbách soupeře z tábora republikánů.

Bushe střídat nebude

V rozhovoru pro norskou televizi NRK ale dnes oznámil, že do Bílého domu na začátku roku 2009, kdy Bush uvolní místo svému nástupci, určitě nevstoupí.

"Nemám  v plánu být znovu kandidátem. Nyní jsem zaangažován v jiné kampani. V globální kampani. Je to kampaň za to, aby lidé začali uvažovat o kritických změnách klimatu jinak," řekl Gore, který v prezidentských volbách v roce 2000 velmi těsně podlehl Georgi Bushovi.

Petice na internetu

Bývalého viceprezidenta přemlouvá k návratu do politického ringu například webová stránka www.draftgore.com. Shromáždila na 200 tisíc podpisů pod petici, podorující jeho kandidaturu.

Poté, co získal Nobelovu cenu, podpisů výrazně přibylo.

Z dosavadních průzkumů vyplývá, že největší šanci vyhrát 4. listopadu americké volby má newyorská senátorka Hillary Clintonová.

 

Právě se děje

Další zprávy