Gore by mohl promluvit do prezidentských voleb

Reuters
13. 10. 2007 11:12
Tisíce demokratů ho vyzývají k další kandidatuře
Foto: Reuters

Oslo - Nobelova cena míru může být pro Ala Gora dalším plusem, pokud se rozhodne ucházet o křeslo v Bílém domě. Jeho poradci však tvrdí, že na boj o prezidentský úřad čerstvý laureát Nobelovy ceny stále nepomýšlí.

"Nemyslím si, že do toho půjde," cituje agentura Reuters jednoho z nich, Cartera Eskewa, který prý s Gorem mluví každý týden. "Formálně řekl, že to nevylučuje. Ale mohu vám říci, že nepodniká žádné kroky a nijak mi nedává najevo, že by se o to pokusil."

Jiní jsou rezolutnější. "Nemá jakékoli úmysly ucházet se roku 2008 o prezidentskou funkci," prohlásila nedávno Goreova mluvčí Kalle Kreiderová. To však bylo ještě předtím, než bývalý americký viceprezident obdržel Nobelovu cenu.

Spojení zkušeností a politické odvahy

Gore získal v poslední době podporu tisíců aktivistů Demokratické strany, kteří ho žádají, aby se o prezidentské křeslo ucházel. Organizace, která si říká draftgore.com, ve středu uveřejnila celostránkový inzerát v listu New York Times. Je ve formě otevřeného dopisu a má na Gora apelovat.

"O demokratickou nominaci se uchází mnoho dobrých a humánních kandidátů, ale nikdo z nich nemá to spojení zkušeností, vize, světového renomé a politické odvahy, kterou byste této funkci přinesl Vy," píše se v něm například.

Jiná skupina Algore.org chce pořádáním koncertu, který se uskuteční 11. listopadu, získat peníze na jeho kampaň. 

"Myslím, že potřebujeme více než dobrého prezidenta. Myslím, že potřebujeme někoho, kdo má potenciál velikosti. Al Gore, jeho racionální přístup ke sporným otázkám a problémům a samozřejmě jeho práce týkající se globálního oteplování, stojí za tím, že podporuji jeho," prohlásil člen skupiny Peter Ryder.

Foto: Aktuálně.cz
BLOG PAVLA TOMÁŠKA: Gore má Nobela za byznys, Bílý dům je daleko

Jim Tate ze Západní Virginie se zase obává toho, že demokratická kandidátka Hillary Clintonová by mohla v souboji s republikánským protikandidátem utrpět porážku. Podle něj je právě Gore člověkem, který "může udělat nejvíc pro naši zemi a znovu začít dělat zahraniční politiku. Teď žádnou nemáme," řekl.

Mediální hvězda Gore

Gore, dříve považovaný za poměrně škrobeného politika, se v posledním roce stal mediální hvězdou a bezmála popkulturní ikonou. Kromě toho, že nyní dostal Nobelovu cenu míru, získal i Oscara za film Nepříjemná pravda a jeho sanfranciská televizní stanice Current TV obdržela minulý měsíc televizní cenu Emmy za "mimořádný výkon v interaktivním televizním vysílání".

Nepříjemná pravda
Nepříjemná pravda | Foto: Aktuálně.cz

Za Goreovými úspěchy stojí jeho práce na poli boje proti globálnímu oteplování. Gore je přesvědčen, že změny klimatu jsou ovlivněny lidským faktorem, podporuje Kjótský protokol a zasazuje se za intenzivní mezinárodní spolupráci, která by se tento trend měla pokusit zvrátit.

Al Gore byl viceprezidentem Billa Clintona v letech 1993 až 2001. Na prezidentský úřad kandidoval již roku 2000. Vítěz nebyl dlouho jasný, nakonec musel rozhodnout Nejvyšší soud, který Bílý dům přiřkl republikánu Georgi Bushovi.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy