Googlu v Číně hrozí zákaz činnosti, chce setrvat

Andrej Brabec
23. 3. 2010 13:13
Vyhledávač úmyslně opomíjí čínskou cenzuru internetu, vládu krok rozčiluje

Peking - Google popudil čínskou vládu svým rozhodnutím přesměrovávat veškeré vyhledávání na necenzurované stránky. Budoucnost společnosti v Číně je nejasná a cena jejích akcií klesá.

Internetový gigant přesto i po přesměrování vyhledávání na hongkongský web plánuje pokračovat ve výzkumu a vývoji v Číně. Chce si udržet i místní zaměstnance.

Hong Kong, který je bývalou britskou kolonií a zvláštní správní oblastí Číny, užívá větší volnosti, která zahrnuje internet bez cenzury. Podle Googlu je zcela legální, aby provoz přesměrovával na nefiltrované hongkongské stránky.

Podle spolupracovníků zpravodajské agentury Reuters jsou ale „nevhodná" klíčová slova ze strany čínské vlády již blokována i po přesměrování.

Google své rozhodnutí oznámil v lednu. Cenzurovat čínskou verzi populárního vyhledávače přestal v pondělí 22. března. Jedním z impulsů byly i útoky hackerů, za kterými podle společnosti stojí čínská vláda. Předmětem těchto útoků se stalo přes dalších dvacet firem.

Internetový gigant během útoku přišel o nespecifikované množství „duševního vlastnictví". Podle firmy byly útoky zaměřené na emailové účty aktivistů bojujících za lidská práva.

Čínská vláda ale kontrovala tvrzením, že Google shromažďovaná data poskytl americkým tajným službám.

Foto: Reuters

"Zahraniční společnosti, které působí v Číně, se musí řídit čínskými zákony. Google porušil dohodu, kterou sepsal při vstupu na čínský trh," komentoval pro Reuters nejmenovaný čínský státník.

Ředitel Googlu se k situaci vyjádřil na svém blogu. Z jednání s čínskou vládou podle něj jasně vyplynulo, že je autocenzura v Číně neoddiskutovatelný právní požadavek.

Nezbývá než čelit následkům

Akcie Googlu od oznámení plánů na zrušení cenzury klesly o šest procent. Naopak pozitivní vývoj zaznamenaly akcie čínského vyhledávače Baidu, které za stejnou dobu stouply o více jak 40 procent.

Analytici si myslí, že by tento krok mohl ohrozit další služby, které Google v Číně poskytuje. Toto riziko, vzhledem k 384 milionům Číňanů na internetu, nelze opomenout. Možné následky představují hrozbu zejména pro Android - operační systém Googlu určený mobilním telefonům.

Google z obchodních důvodů přistoupil na částečnou cenzuru svého vyhledávače v Číně.
Google z obchodních důvodů přistoupil na částečnou cenzuru svého vyhledávače v Číně. | Foto: Reuters

Problém celé Ameriky

Vyhledávač svůj anticenzurní krok podnikl v době, kdy jsou americko-čínské vztahy vyostřené.

Bodů, které vyvolávají rozbroje, je celá řada. Kupříkladu necenzurovaný internet, směnná hodnota yuanu nebo ekonomické sankce na americké a iránské tržby z prodeje zbraní.

Problémy v ujednání dohody mezi Googlem a čínskou vládu jsou zklamáním i pro Bílý dům.

„Americko-čínské vztahy jsou dost vyzrálé na to, aby snesly rozdílné pohledy (na věc) a během snahy o rozvinutí spolupráce v otázkách společných zájmů budeme upřímně a narovinu poukazovat na oblasti, ve kterých se neshodujeme," řekl přesto mluvčí Obamova koncilu pro národní bezpečnost Mike Hammer.

Čína po místních poskytovatelích vyžaduje užívání filtrů, které vyloučí zakázaná slova i fotografie. Takový filtr ještě před pár dny využívala i čínská verze vyhledávače od Googlu.

V Číně je také běžnou praxí zpomalování zahraničních serverů, čímž se místní vláda snaží deprimovat uživatele zahraničních stránek. Mezinárodně oblíbené weby jako Youtube, Twitter či Facebook jsou zcela zablokovány.

 

Právě se děje

Další zprávy