Google Street View má problém. Sbíral osobní data

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 5. 2010 23:24
Případ se týká i Česka. Podle Googlu šlo o nedopatření, ne o úmysl.
Foto: Reuters

Silicon Valley/ Praha - Americká společnost Google přiznala, že od roku 2006 nechtěně stahovala osobní data lidí ve více než třiceti zemích světa včetně České republiky.

K pochybení docházelo při fotografování ulic pro službu Street View. Mapovací auta totiž kromě fotografií neúmyslně sbírala informace zasílané přes bezdrátové sítě.

Podle agentury Reuters se tak Google dostal k e-mailovým zprávám nebo dokonce i heslům osob, které je zrovna přes WiFi sít posílala.

Na pochybení společnosti se přišlo díky Úřadu na ochranu osobních údajů v Hamburku, který si vyžádal po Googlu audit získaných dat ze sítí WiFi.

"Až díky tomuto požadavku jsme znovu prohlédli všechny údaje a zjistili, že náš postoj byl nesprávný," prohlásila společnost na svém blogu k požadovanému auditu.

Dvakrát a dost

Německý úřad chtěl po Googlu podrobnější vysvětlení ke sběru dat již dříve. Tehdy byl odbyt s tvrzením, že auta pro Google Street View sice snímají data z veřejných bezdrátových sítí SSID včetně unikátních MAC adres, ale ta nejsou nikam ukládána.

"Nyní je ale jasné, že jsme omylem nasbírali také užitná data z otevřených sítí WiFi (nejsou chráněny heslem)," sdělil Alan Eustance  ze společnosti Google.

Google se nyní snaží spojit s příslušnými úřady všech zemí, kde ke sběru dat docházelo a projednat s nimi další postup. Kromě Česka se jedná mimo jiné o Spojené státy, Německo, Francii, Brazílii a Hong Kong.

"V praxi jsme obvykle shromáždili pouze zlomky dat," sdělila ČTK mluvčí českého zastoupení Google Janka Zichová. Poukázala přitom na to, že auta jsou při snímání v pohybu, dostat se mohla pouze k datům právě připojených lidí a snímací WiFi vybavení automaticky mění kanál pětkrát za sekundu.

Českou verzi Street View Google spustil v říjnu loňského roku. Hned na začátku se kvůli nevyhovujícímu zpracování osobních dat dostal do křížku s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Auta, která pořizovala fotografie míst, zároveň zaznamenávala poznávací značky aut nebo obličeje lidí. Ty jsou ve výsledné verzi na internetu rozostřené.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy