Google soupeří s Facebookem i Myspace, jsou tu Hlášky

Andrej Brabec
10. 2. 2010 11:21
Spouští proto vlastní sociální síť přístupnou všem uživatelům Gmailu

Mountain View (USA) - Nikdo by dnes zřejmě nepochyboval o dominantní pozici Googlu jako internetového vyhledávače, v období Vánoc ho ale v návštěvnosti doslova převálcoval jiný internetový fenomén - Facebook.

Adresa populární sociální sítě se v internetových prohlížečích objevila až třikrát častěji, s čímž se Google rozhodl bojovat. Poslouží k tomu nová sociální alternativa Google Buzz v češtině nazvaná Hlášky.

"Automaticky sledujete lidi, se kterými si nejčastěji posíláte emaily a chatujete. Můžete si vybrat, jestli chcete sdílet veřejně s celým světem nebo soukromě s nejblížšími kamarády," představuje Hlášky oficiální video.

Hlášky umožňují integraci řady jiných serverů, oficiální stránky uvádí Twitter, Picasa, Flickr či Google Reader. Pro přístup stačí uživatelské konto Gmailu.

Právě od integrace do Gmailu si Google slibuje rychlý start nové služby. Síť bude navíc provázaná s Google Android, novým operačním systémem pro mobilní telefony. To jeho majitelům umožní ve vteřinách měnit statusy či prohlížet fotografie.

Druhý pokus

Google by měl novou službu rozvinout během několika následujících dnů, česká verze se však může až o týdny zpozdit.

Hlášky ale nejsou první sociální sítí, kterou Google spustil. V roce 2004 uvedl službu nazvanou Orkut. Ta se v Americe ani Evropě příliš velké oblibě netěší, v Indii a Brazílii je ale jedním z nejnavštěvovanějších webů.

Podívejte se na oficiální video, které představuje Google Hlášky

 

Právě se děje

před 31 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 47 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy