Google narazil. Každý má "právo být zapomenut", řekl soud

Zahraničí Zahraničí
13. 5. 2014 12:30
Lidé mohou žádat internetového giganta, aby vymazal "irelevantní a zastaralá" data.
Španěl si stěžoval kvůli článku z roku 1998.
Španěl si stěžoval kvůli článku z roku 1998. | Foto: Reuters

Lucemburk - Každý má "právo být zapomenut", rozhodl Soudní dvůr EU.

Lidé se tak budou moci obracet na internetového giganta Google, aby odstranil "irelevantní a zastaralá" soukromá data.

Firma musí zjistit, zda má dotyčný právo na to, aby určité informace už nebyly spojovány s jeho jménem.

"Je-li tomu tak, odkazy na webové stránky obsahující tyto informace musí být vymazány ze seznamu výsledků vyhledávání," cituje ČTK z tiskové zprávy soudu.

Veřejný zájem?

Mezi důvody, kdy veřejný zájem převládne nad tímto právem jednotlivce, ale soud například uvedl úlohu žádající osoby ve veřejném životě.

V případě, že provozovatel nevyhoví, může se žadatel následně obrátit na odpovědné dozorčí nebo soudní orgány.

Zatímco eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová rozhodnutí soudu přivítala, Google ho označil za zklamání.

Stížnost kvůli 16 let starému článku

Soud k závěru dospěl během projednávání případu Španěla, jenž si stěžoval, že ve výsledcích vyhledávače na Googlu je i článek z roku 1998 pojednávající o dražbě jeho domu kvůli dluhům.

Muž proto ve Španělsku žádal, aby vydavatel deníku i Google zmínku odstranili, protože dluh je dávno zaplacen a informace irelevantní. Se stížností na vydavatele neuspěl, ale v případě vyhledávače mu úřad na ochranu osobních údajů vyhověl.

Foto: Reuters

Google i jeho španělská pobočka se odvolaly k soudu, který se na výklad směrnice o ochraně osobních údajů dotázal u Evropského soudního dvora. A ten konstatoval, že unijní právo se na společnost Google (sídlící v USA) i její španělskou odbočku vztahuje, ačkoliv samotné údaje jsou zpracovávány podnikem mimo území osmadvacítky.

Podle evropského soudu je provozovatel vyhledávače rovněž odpovědný za zpracovávání i těch osobních údajů, které se nacházejí na webech zveřejněných třetími osobami.

Strukturovaný přehled

Soudní dvůr EU zdůraznil, že vyhledávání na síti umožňuje získat strukturovaný přehled informací o hledané osobě.

Evropský soudní dvůr v jednom z komiksů, kterými Brusel přibližuje mladým lidem práci institucí EU.
Evropský soudní dvůr v jednom z komiksů, kterými Brusel přibližuje mladým lidem práci institucí EU. | Foto: Evropská komise

Informace týkající se "řady aspektů soukromí" by podle něj bez vyhledávače nemohly být vzájemně propojeny, nebo by to šlo jen velmi obtížně.

"Uživatelé internetu tak mohou vytvořit víceméně podrobný profil vyhledávaných osob," upozornil soud.

Účinek je podle verdiktu znásoben také významnou úlohou internetu v moderní společnosti a faktickou "všudypřítomností" podobných informací.

"Takový zásah do základních práv nelze - s ohledem na jeho možnou závažnost - ospravedlnit pouze hospodářským zájmem provozovatele vyhledávače na zpracování údajů."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy