Google kradl knihy a bude platit, rozhodl soud

Internetový vyhledavač dostal ve Francii pokutu za porušování autorských práv

Paříž - Internetový vyhledávač Google prohrál v ostře sledovaném soudním procesu, který může mít dopad i na jeho další budoucí aktivity. Pařížský soud nařídil společnosti zaplatit 300 tisíc euro za to, že porušila autorská práva francouzského nakladatelství La Martiniere.

Jak? Bez svolení Le Martiniere totiž Google digitalizoval jeho knihy. Dokud je ze své databáze navíc nevyjme, bude muset platit nakladatelství dalších deset tisíc euro denně.

V soudní při, která se táhla tři roky Le Martiniere, Asociace francouzských nakladatelů (SNE) a Společnost francouzských spisovatelů (SGDL) obvinili vyhledávač, že umožnil internetovým uživatelům volně číst knihy, na které se vztahovala autorská práva.

Google údajně na těchto stránkách vybíral peníze za reklamu, aniž by nakladatele náležitě kompenzoval.

"I když nemůžeme proces digitalizace zastavit, tento verdikt značí, že už nemohou využívat žádný z digitalizovaných textů," řekl agentuře Reuters právník Le Martiniere Yann Colin.

Nakladatelé se obávají, že by je internetová revoluce mohla poškodit stejně jako vydavatele v hudebním průmyslu nebo filmaře.

Právě Francie jako první země schválila zákon, který umožňuje internetové piráty odstřihávat od připojení. Francouzští politici včetně prezidenta Nicloase Sarkozy se postavili i proti "kradení knih" a volají po systému veřejnoprávní digitalizace financovaném z národních peněz.

Google dosud digitalizoval okolo deseti milionů titulů. Cílem společnosti je vytvořit celosvětovou digitální knihovnu. Uživatelé nyní mohou číst celá díla, na které se nevztahují autorská práva, a úryvky z těch, na která se vztahují.

Vyhledávač byl žalován i ve Spojených státech, tam však nakonec dosáhl mimosoudního vyrovnání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy