Google chce od úřadů alibi, že nešpicluje bez omezení

ČTK ČTK
11. 6. 2013 21:45
Google chce zveřejnit případy, kdy předal údaje "v zájmu USA"
Foto: Reuters

Washington - Společnost Google požádala americké ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) o povolení, aby směla zveřejnit, kolikrát se na ni úřady obrátily se žádostmi o údaje v zájmu národní bezpečnosti USA.

Google chce zveřejněním celkového počtu těchto žádostí dokázat, že neposkytl americké vládě "neomezený přístup" k on-line údajům o uživatelích.

Google se dostal do centra podezření poté, co se listy The Guardian a The Washington Post rozepsaly na základě informací od bývalého technika tajných služeb Edwarda Snowdena o roli prohlížeče a obdobných velkých firem v tajném programu kontroly internetové komunikace PRISM americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Odhalení rozpoutalo spory o zákonnosti údajně rozsáhlého špiclování a ochraně soukromí, ale i o možném ohrožení nevinných životů v důsledku odtajnění protiteroristického programu.

Google, který se ve své žádosti konkrétně obrátil na ministra spravedlnosti Erika Holdera a ředitele FBI Roberta Muellera, trvá na tom, že spolupráce s úřady byla velice omezená.

 

Právě se děje

Další zprávy