Gingrich prohrál na vlastním dvorku, vzdát se nemíní

Michal Žák Michal Žák
14. 3. 2012 16:25
Někdejší šéf Sněmovny reprezentantů už podle mnohých nemá v kampani co dělat
Newt Gingrich zdraví se příznivce během volební noci ve státech Alabama a Mississippi.
Newt Gingrich zdraví se příznivce během volební noci ve státech Alabama a Mississippi. | Foto: Reuters

Birmingham - Někdejší šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich spoléhal na to, že ho úterní vítězství v Alabamě a Mississippi vrátí do hry o republikánskou nominaci. Šeredně se spletl.

V obou zmíněných státech prohrál s Rickem Santorumem, který se tak přiblížil lídrovi Mittu Romneymu.

Prohrál na vlastním dvorku, poznamenává na Gingrichovu adresu jízlivě server Politico. Když neumí vyhrát ani v Alabamě a v Mississippi, kde to vlastně dokáže, ptá se pro změnu CNN.

Namísto poplácávání po ramenou tak Gingriche čekaly nové apely, aby odstoupil z kampaně. On sám je ale odráží. "Budeme pokračovat," říká tvrdošíjně.

Sázka na srpnový sjezd

Kritických hlasů, podle nichž by měl odstoupit a udělat z primárek souboj "muže proti muži", ovšem přibývá.

"Pokud nedokáže vyhrát na Jihu, musí jít," míní například Erick Erickson, šéfredaktor konzervativního serveru RedState.org. "Jeho vliv míří do teritoria Rona Paula," připomíná čtvrtého z kandidátů, který ale kampaň pojímá spíše jako možnost propagovat libertariánské myšlenky a z boje určitě neodstoupí, ačkoliv je poslední.

Ačkoliv se primárky za chvíli přehoupnou do své druhé poloviny, má Gingrich na svém kontě pouhá dvě vítězství - v Jižní Karolíně a ve své domovské Georgii.

Přitom právě jih USA by měl být místem, kde nebude mít konkurenta. Opak je ale pravdou, což ostatně dokazují i nejčerstvější výsledky z Alabamy a Mississippi.

Nejde přitom o celkové výsledky, ale fakt, že Gingrich výrazně ztrácí u všech skupin voličů. Ti, kteří se označují za "velmi konzervativní", hlasovali pro Santoruma, "trochu konzervativní" a liberály měl na své straně pro změnu Romney.

"Jsem přesvědčen o tom, že ani po konci primárek nebude mít takzvaný lídr (Romney - pozn. red.) jasnou nominaci. A pak se budeme bavit o něčem úplně jiném," nastínil Gingrich, že spoléhá na srpnový nominační sjezd.

Souboj se zúžil na dvojici, předvídá ovšem komentátor The Washington Post, který poukazuje na skutečnost, že Gingrich podle mnohých po úterní noci ztratil poslední zbytky vlivu.

 

Právě se děje

Další zprávy