Gibraltar útes neodstraní, dorazila první válečná loď

Zahraničí Zahraničí
19. 8. 2013 17:10
Ke břehům Skály dorazila první z britských válečných lodí, Brusel vyšle monitorovací tým.
Fregata britského námořnictva HMS Westminster v gibraltarském přístavu.
Fregata britského námořnictva HMS Westminster v gibraltarském přístavu. | Foto: Reuters

Madrid - Tahanice mezi Velkou Británii a Španělskem kvůli Gibraltaru neberou konce.

K pobřeží Skály v pondělí dorazila britská válečná loď HMS Westminster, kterou do přístavu doprovodila dvě menší plavidla. A ačkoliv jde oficiálně o rutinní cestu do Středomoří, situaci to rozhodně neuklidní.

Evropská komise proto na území vyšle monitorovací tým.

Důvodem nejnovějších rozepří je fakt, že Gibraltar začal koncem července přemísťovat do moře velké betonové bloky, aby zabránil španělským rybářům lovit ve svých vodách.

Madrid reagoval takřka neprodleně a na řidiče mířící přes hranici do Gibraltaru čekaly důkladné kontroly. Prý kvůli pašování.

Pryč s bariérou? To dřív zamrzne peklo!

Již tak zjitřené emoce ke všemu přiživil i nedělní incident, kdy britská vojenská a policejní plavidla vytlačila z výsostných vod flotilu zhruba 40 španělských lodí.

A aby toho nebylo málo, šéf gibraltarského kabinetu Fabian Picardo se nechal slyšet, že "dřív zamrzne peklo", než by došlo k odstranění bariér.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso proto v pondělí oznámil, že na Gibraltar vyšle monitorovací tým, který by měl napětí uklidnit. Zároveň vyjádřil naději, že obě země spor vyřeší s ohledem na členství v EU.

Jižní cíp Pyrenejského poloostrova spadá pod Británii už tři století, a to od roku 1713, kdy jí ho muselo Španělsko podstoupit na základě Utrechtské smlouvy.

Podle Madridu se to ovšem nevztahuje na okolní teritoriální vody a vzdušný prostor. Gibraltar si ale dělá nárok na vody v okruhu tří námořních mil (skoro šesti kilometrů).

 

Právě se děje

Další zprávy