Let 4U 9525 je šestou katastrofou, která nemá jasnou příčinu

Podívejte se v grafice, které nehody letadel halí nejvíce tajemství a nejasností.

Francie/Berlín - Německo a Evropa hledají odpověď na otázku, co vedlo druhého pilota ke - zřejmě záměrnému - zničení airbusu, v jehož troskách zahynulo celkem 150 lidí. A bylo tomu skutečně tak?

Nabízíme vám přehled leteckých nehod, k nimž došlo v uplynulých padesáti letech a které jsou buď nevysvětlené, nebo se názory na příčinu havárie zásadně rozcházejí.

Snímek pořízený z videozáznamu těsně po tragédii. Hasiči poblíž letiště ve Smolensku se pokouší zdolat požár, který vypukl po nárazu letadla na zem.
Snímek pořízený z videozáznamu těsně po tragédii. Hasiči poblíž letiště ve Smolensku se pokouší zdolat požár, který vypukl po nárazu letadla na zem. | Foto: Reuters

Tragédie polského speciálu - 10. 4. 2010

Nevídaná havárie, při které zemřel polský prezident a další představitelé polského státu a polské armády. Zpočátku ruští a polští vyšetřovatelé spolupracovali, jejich názory na příčinu a viníky nehody se ale postupně rozešly.

Poláci nepopírají vinu pilotů, kteří za špatné viditelnosti příliš brzy klesali na přistání, a letoun se tak zřítil na zem před dosažením letištní plochy. Za tragédii ale podle nich mohou i ruští dispečeři, kteří prý špatně naváděli speciál na přistání. Ruští vyšetřovatelé jakékoliv pochybení na ruské straně odmítají.

Nezodpovězenou otázkou je, zda piloty někdo nutil k tomu, aby přistáli i za nepříznivých podmínek (husté mlhy).

 

Právě se děje

před 58 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy