"Něžný obr" dojal Ameriku. George Floyd nijak nevyčníval, přesto je z něj symbol změn

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 9. 6. 2020 9:31
V úterý se v USA uskuteční pohřeb George Floyda, šestačtyřicetiletého černocha, který zemřel při policejním zákroku. Přestože se bývalý řidič kamionu za svého života nijak neproslavil, jeho smrt zasáhla lidi po celém světě. George Floyd se stal novodobým symbolem hnutí proti rasismu a policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu. Případů, jako byl ten jeho, je však víc.
George Floyd zemřel v Minneapolisu. Graffiti s jeho portrétem se ale objevilo třeba i v Kalifornii.
George Floyd zemřel v Minneapolisu. Graffiti s jeho portrétem se ale objevilo třeba i v Kalifornii. | Foto: Reuters

Floyd nevedl nijak výjimečný život. Na střední škole byl podle přátel a příbuzných talentovaným sportovcem, žádná závratná kariéra ho ale nečekala. Pracoval pro bezpečnostní agenturu nebo řídil kamion, v minulosti se dokonce dostal do vězení kvůli ozbrojenému vloupání. Několikrát byl zatčen policií.

Měl několik dětí, mezi nimi šestiletou dceru, s jejíž matkou se ale rozešel.

Policejní pitva ukázala, že před smrtí užil drogy. V krvi mu kromě zbytků THC a metamfetaminu našli i fentanyl, velmi silný a v posledních letech v USA oblíbený syntetický opioid, který stojí za opiátovou epidemií v zemi a jímž se předávkoval například i slavný zpěvák a rodák z Minneapolisu Prince.

Floydovi přátelé mu přezdívali Něžný obr. Vyrůstal a dlouho žil v Houstonu, kde se koná i jeho pohřeb. Do Minneapolisu se přestěhoval proto, že chtěl po propuštění z vězení začít nový život.

Neozbrojený "Něžný obr" zemřel na srdeční zástavu před dvěma týdny kvůli tomu, že mu policista při zatýkání klečel téměř devět minut na krku.

"Nemůžu dýchat," byla zřejmě poslední slova George Floyda. Už dva týdny se objevují na transparentech tisíců lidí, kteří napříč Spojenými státy protestují proti rasismu a policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu.

Tahle věta ale funguje jako heslo podobných demonstrací už několik let. Stejná slova totiž před svou smrtí v roce 2014 pronesl i Eric Garner, černoch, který stejně jako George Floyd zemřel při policejním zásahu.

Policista ho zardousil poté, co se Garner bránil zatčení. Povalil ho na zem a držel pod krkem, ačkoliv Garner opakoval, že nemůže dýchat. Zemřel dřív, než přijela sanitka. K celému incidentu došlo proto, že policie podezřívala Garnera, že prodává cigarety po jedné z balení bez kolku.

Floydova smrt přináší změny

Zatímco jméno Erica Garnera si minimálně mimo Spojené státy vybaví málokdo, všechno nasvědčuje tomu, že George Floyd se do historie zapíše výrazněji.

Den před Floydovým pohřbem začal soud s policistou Derekem Chauvinem, jenž je obviněn z vraždy, a jeho třemi kolegy, kteří čelí obvinění z napomáhání k vraždě. Jde o úplně první případ ve státě Minnesota, kdy bílý policista čelí trestnímu stíhání kvůli smrti černocha. I tato čtveřice byla nejprve postavena mimo službu, až po několika prvních dnech protestů byla obžalována.

Před pár dny rada města Minneapolis, kde k celému incidentu došlo, dokonce odhlasovala předběžnou dohodu, která zakáže místní policii využívat škrticí chvaty jako donucovací prostředek.

Minneapolis se navíc chystá úplně zrušit městskou policii a nahradit ji zcela novým systémem, zaměřeným hlavně na prevenci kriminality. Část rozpočtu rozpuštěného policejního sboru město investuje do programů pro mládež, na protidrogovou léčbu a služby pro psychicky nemocné.

12 životů za posledních šest let

Podobných případů, kdy se černoch stal obětí nepřiměřené policejní síly, se v posledních letech stalo hned několik. V roce 2013 vzniklo hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), které na policejní násilí vůči černochům poukazuje a snaží se prosadit, aby byli policisté za své činy spravedlivě potrestáni.

Jeden z mediálně nejznámějších případů se stal před osmi lety, kdy člen floridské domobrany George Zimmerman zastřelil neozbrojeného sedmnáctiletého Trayvona Martina. Zimmermana policie po několikahodinovém výslechu propustila. Po obrovském tlaku a vlně nepokojů ho ale nakonec po několika měsících obvinila z vraždy. Soud však rozhodl, že je nevinný.

V roce 2015 zastřelil bílý policista v Jižní Karolíně neozbrojeného padesátiletého černocha Waltera Scotta poté, co zastavil jeho vůz kvůli rozbitému světlu. Scott utíkal, policista ho nejprve zastavil paralyzérem, pak ale na muže několikrát vystřelil.

Celou událost natočil na video kolemjdoucí. Policista byl obviněn z vraždy.

Další známý případ je zastřelení osmnáctiletého Michaela Browna v St. Louis v Missouri nebo patnáctiletého Jordana Edwardse v Texasu. Americký zpravodajský server ABC News připomíná příběhy 12 Afroameričanů, kteří za posledních šest let přišli o život při nepřiměřeném policejním zásahu a jejichž smrt vyvolala protesty. Žádný z nich ale netrval tak dlouho a nedosáhl takových rozměrů nebo tak velkého ohlasu v zahraničí. 

Vzpomínková pietní akce na památku George Floyda se v Minneapolisu konala minulý čtvrtek. Kromě rodiny a desítek návštěvníků se jí zúčastnil i Martin Luther King III., vnuk známého kazatele a bojovníka za práva černochů. Před aulou, kde se pietní akce konala, se shromáždili lidé, kteří za Floyda drželi chvíli ticha. Trvala přesně osm minut a 46 vteřin. Stejně dlouho mu těsně před smrtí klečel na krku policista, jenž ho zabil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy