George Bush starší doma upadl a zlomil si krční obratel

ČTK ČTK
16. 7. 2015 6:59
Bývalý prezident USA je ve stabilním stavu, bude jen nosit krční podpěru.
George Bush starší (vpravo) se svým synem.
George Bush starší (vpravo) se svým synem. | Foto: Reuters

Washington – Bývalý americký prezident George Bush starší ve svém domě ve státě Maine upadl, vážně si poranil šíji a zlomil si krční obratel. Novinářům to ve středu oznámil Bushův mluvčí Jim McGrath.

Jednadevadesátiletý politik je podle něj v dobrém, stabilním stavu. Byl převezen do nedaleké nemocnice v Portlandu, podle mluvčího se však brzy vrátí domů. Bude ale muset nosit anatomickou krční podpěru.

Bush, který je nejstarším žijícím americkým prezidentem, byl loni v prosinci hospitalizován na jednotce intenzivní péče kvůli dechovým potížím. V roce 2012 ze stejných důvodů strávil v nemocnici dva měsíce. Trpí Parkinsonovou chorobou, kvůli níž se pohybuje většinou na vozíku. Léto s manželkou Barbarou tráví ve svém domě v Kennebunkportu ve státě Maine, v zimě žije v texaském Houstonu.

Bush byl prezidentem USA v letech 1989-93 a předtím zastával řadu významných politických a diplomatických funkcí. Jeho syny jsou exprezident USA George Bush mladší a bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, který se hodlá ucházet o nejvyšší státní post v příštím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy