Géniové se schopnostmi z jiného světa slavili svůj den

Radim Klekner Radim Klekner
3. 4. 2010 15:40
Druhý duben vyhlásilo OSN Dnem informovanosti o autismu
U autistických osob zjevně náležitě nefungují komunikační centra v mozku
U autistických osob zjevně náležitě nefungují komunikační centra v mozku | Foto: NeuroSpin

New York - Alex Hermann, středoškolský student z městečka Glenview nedaleko Chicaga, dokázal uhádnout vítěze všech zápasů prvních dvou vyřazovacích kol právě probíhajícího ročníku univerzitní basketbalové ligy v USA.

Ve své předpovědi se nemýlil dokonce ani v utkáních, ve kterých proti sobě nastoupil jasný outsider a jasný favorit. Severní Iowa, s níž nikdo nepočítal, kupříkladu porazila Kansas a Ohio zase Georgetown.

Alex nezaváhal v jediném z osmačtyřiceti zápasů. Pravděpodobnost, že se někomu podaří něco takového, je podle statistiků 1:13 460 000.

Tipovací soutěže organizované serverem CBSsports.com se zúčastnilo několik milionů osob. Nikdo ale nedosáhl podobného výsledku. 

"Jsem zkrátka dobrý v matematice," říká Alex pyšně.

Jenom v tom to ale není. Sedmnáctiletý středoškolák trpí Aspergerovým syndromem, onemocněním spadajícím mezi poruchy autistického spektra.

Rituály a obsesní chování

Třináctiletý Kenton Weaver z Boca Ratonu u floridského Palm Beach ukradl v jediném týdnu třikrát za sebou během noci otcův vůz a odjel s ním na letiště, aby se vydal za svou matkou, která žije poblíž kalifornského San José.

V jordánském Ammánu se pozornost dětí s Aspergerovým syndromem snaží terapeutové přitáhnout světelnými efekty
V jordánském Ammánu se pozornost dětí s Aspergerovým syndromem snaží terapeutové přitáhnout světelnými efekty | Foto: Reuters

Dvakrát ho vrátila policie, napotřetí se mu to ale podařilo.

Dokázal si bez průkazu totožnosti, pasu, řidičského průkazu či kreditní karty koupit letenku společnosti Southwest Airlines, proklouznout letištními kontrolami a odletět do Chicaga, kde se podobným způsobem dostal na palubu dalšího stroje směřujícího tentokrát do kalifornského Fresna.

"Je fascinován létáním," řekl deníku Palm Beach Post Kentonův otec Dean. "Chce být pilotem a uchází se stále o práci na letišti. Sbírá modely letadel."

Také u Kentona lékaři diagnostikovali Aspergerův syndrom. Podobně jako u stejně starého Franciska Hernandeze juniora, který loni v listopadu bloudil jedenáct dní newyorským metrem, než ho na stanici nadzemky na Coney Islandu našla policie a dopravila domů.

Francisco sice předtím dostal ve škole trest, protože neudělal domácí úkol, a učitel mu vynadal, metrem však bloudil především z toho důvodu, že se rád probírá jízdními řády a schématy linek městské hromadné dopravy. 

Vedle mimořádného nadání pro matematiku se osoby trpící Aspergerovým syndromem totiž vyznačují obsesním chováním a zálibou v nejrůznějších rituálech.

Jeden ze sto padesáti

Autismus má celou řadu podob, velmi charakteristický je ale právě Aspergerův syndrom, který se začíná projevovat u dětí okolo třetího roku věku, a to především u chlapců.

Robertu Kleinovi z Prahy ještě nebyly tři, když - zřejmě mimoděk - sestavil svou první aritmetickou řadu. Ve stejném věku poznal bezpečně čtyřmístná čísla.

Problémy zato má s komunikací, vyhýbá se očnímu kontaktu a na otázky odpovídá jednoslovně, i když ve čtyřech letech plynule a bezchybně čte.

Většina dětí s Aspergerovým syndromem se nakonec dokáže svým komunikačním handicapem nějak vyrovnat, navíc jej jako takový ani nevnímá.

To však neplatí pro zbývající formy autistických poruch.

"U dětí s vysoce funkčním autismem je schopnost zařazení do normálního života asi desetiprocentní," říká doktorka Kateřina Thorová z pražské Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA).  

Poruchy autistického spektra se v ČR stejně jako jinde ve světě projevují u přibližně jednoho ze sto padesáti dětí.

Dvouměsíční procházka

Časté útěky z domova a procházky, které se nečekaně protáhnou na mnoho hodin, jsou jedním z typických projevů osob s Aspergerovým syndromem. 

Rodiče pětatřicetiletého Pierse Hopsona se Saint Leonardu v jihoanglickém hrabství Sussex pátrají po svém synovi již od 25. ledna.

Od té doby byl již spatřen na různých místech hrabství: v Hailshamu, Heatfieldu, Eastbournu a Hastingsu. Podobně jako Francisco Hernandez junior má rád autobusové jízdní řády.

Při terapii zkoušejí lékaři v USA u autistických dětí používat delfíny
Při terapii zkoušejí lékaři v USA u autistických dětí používat delfíny | Foto: Aktuálně.cz

Ne všechny příběhy s autistickou zápletkou končí ale šťastně.

Jedenáctiletý Tavon Turpin z newyorského Brooklynu byl letos v únoru nalezen bez známek života v bytě svých rodičů, ve kterém založil požár. Jeho babička, která ho měla hlídat, si odskočila na nákup.

Nebylo to zdaleka poprvé, co Tavon založil doma požár. Několik dní před svou smrtí strčil do mikrovlnky mobil a ten ohříval tak dlouho, až začal hořet.

Aby na problémy lidi trpících Aspergerovým syndromem a podobnými poruchami upozornilo, vyhlásilo v roce 2007 Valné shromáždění OSN 2. duben Dnem informovanosti o autismu.

 

Právě se děje

Další zprávy