Obávaný generál Tygr se chystá na syrské povstalce. Nepřátelům předčítá poezii a může nahradit Asada

Radim Klekner Radim Klekner
4. 3. 2018 18:04
Syrský generál Suhajl Hasan má velkou podporu Rusů. Prohlašuje o sobě, že ještě neprohrál jedinou bitvu.
Při útocích na povstalce používají jednotky generála Hassana metodu spálené země.
Při útocích na povstalce používají jednotky generála Hassana metodu spálené země. | Foto: Reuters

Damašek - Syrským povstalcům, na které se jeho jednotky chystají zaútočit, předčítá pomocí tlampače vlastnoručně sepsanou poezii. V pětačtyřiceti to dotáhl na brigádního generála a tvrdí o sobě, že ještě neprohrál jedinou bitvu.

Velitel syrského prezidenta Bašára Asada Suhajl Hasan má přezdívku Tygr. Jeho brigáda speciálních sil postupuje na damašské předměstí Ghúta. Stovky lidí před armádou prchají a vládní jednotky do enklávy postupují z jejího východního kraje. Podle agentury Reuters se ji snaží rozdělit na dvě části

"Udělím vám lekci v boji a ohni," varuje generál na videu, které teď jeho stoupenci šíří na sociálních sítích. Před možná závěrečnou bitvou o Ghútu se vedle několika tisícovek povstalců tísní několik stovek tisíc civilistů. Ti v posledních dnech v obrovské humanitární katastrofě umírají po stovkách.

"Záchrance nenajdete. A pokud ano, budete zachráněni jen tak, jako je olej smyt vodou. Zachráněni budete krví," vyhrožuje velitel.

Vzpomínáni budou pouze někteří

Generál Hasan je nejobávanějším velitelem Asadových jednotek. Má prezidentovu důvěru a vysoce si ho cení i Rusové, kteří ho několikrát vyznamenali. Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov mu loni v srpnu za zásluhy v boji proti Islámskému státu během ofenzivy v údolí Eufratu osobně předal pozlacenou šavli.

"Všichni muži umírají, ale vzpomínáni budou pouze někteří," zní heslo muže, který se narodil v přístavu Džablá, vzdáleném jen několik málo kilometrů od domovského města Asadovy rodiny Kardahy. Generál je podobně jako syrský prezident alávita, příslušník šíitské větve islámu.

Hasan proslul jako nelítostný velitel, který byl do čela brigády speciálních jednotek jmenován po dvacetileté kariéře u vzdušných sil a vojenské rozvědky. O jeho povýšení do hodnosti generála se osobně postaral Asadův bratr Mahir, který stojí v čele prezidentské gardy.

Proti svým protivníkům, ať se jednalo o příslušníky Nové syrské armády, povstalce ze Syrských demokratických sil, či bojovníky Islámského státu, používá metodu spálené země.

"Nejsou to lidské bytosti," prohlásil před časem v rozhovoru pro deník Independent. "Jsou to zvířata. Mají drogy, sebevražedné opasky, nože a velmi sofistikované zbraně," popsal Hasan.

Sebevražedné atentátníky využívá ve válce v Sýrii hojně Islámský stát, Hasan ale všechny, kdo bojují proti Asadovu režimu, hází do jednoho pytle.

A na rozdíl od syrského prezidenta odmítá, aby byli - po vítězné válce - omilostněni ti, kdo proti Asadovi pozvedli zbraň. Ostatně již v roce 2011 před vypuknutím občanské války v zemi patřil k důstojníkům, kteří ve městech nařídili spustit palbu do neozbrojených demonstrantů.

Nová hlava státu?

Generál Hasan je mezi stoupenci syrského režimu oslavován jako hrdina a svým způsobem je populárnější - a mezi svými odpůrci také obávanější - než Asad.

Jeho brigáda lehké pěchoty Kavat al-Nimr (v překladu Tygří jednotky) potlačila na začátku války povstání v přístavu Latakíja. V srpnu 2013 dobyla přístav Ariha v provincii Idlíb, v říjnu téhož roku obsazením strategického města Chanasíru uvolnila vládním silám cestu pouští k Aleppu a v listopadu o rok později vyrvala z rukou Islámského státu významná ložiska plynu Šár v provincii Homs.

V guvernorátu Hamá pak porazila džihádistickou Frontu an-Nusra a sehrála významnou roli při obléhání a dobytí Aleppa.

Generálovy narůstající popularity si je samozřejmě vědom i sám Asad. Před čtyřmi lety v říjnu například nechal sesadit z funkce šéfa tajných služeb v Hamá, který měl připravovat proti veliteli Tygřích jednotek atentát.

Později ale nechal zatknout vlivného právníka Mudara Hasana, jenž se snažil generála prosadit do funkce ministra obrany.

"Hasan bude čelit pokušení domáhat se náležité odměny, až válka skončí," tvrdí syrský analytik Džihád Jazígí. "Neměl by ale zapomínat, že v rámci syrského systému mohou lidé zbožňovat pouze jednu osobu. A tou je prezident," upozorňuje.

Generálovy ambice mohou cílit i do nejvyšších míst, zejména když má velkou podporu Ruska, které může Asada hodit přes palubu v rámci kompromisního řešení poválečného uspořádání země.

Hasan si jen musí dát pozor, aby ho nestihl osud jiného ambiciózního muže, generálmajora Republikánské gardy Isáma Zahredína. Jeho auto za podivných okolností najelo v říjnu loňského roku na minu, kterou podle podle oficiální verze nastražili bojovníci Islámského státu.

Džihádisté si úspěšný atentát nenárokovali. A to ani přesto, že tak v jiných podobných případech činí pokaždé.

VIDEO: Při náletech ve východní Ghútě umírají civilisté po stovkách

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy