Na slabé místo udeřit vší silou. Generál Syrskyj Rusy nepodceňuje

Martin Novák Martin Novák
13. 3. 2023 6:07
Rusové útočí na Bachmut ze všech stran, ale ukrajinští obránci zůstávají. Ze západu, kde ještě Ukrajinci ovládají zásobovací trasy, navíc v posledních dnech několikrát dorazil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Muž, který má za sebou nejeden úspěch.
Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.
Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. | Foto: Wikimedia Commons - Vol Nyk (CC A-SA 4.0 International)

Syrskyj přijel povzbudit morálku vojáků a rozhodnout na místě o další strategii. "Situace je vážná, ale neustupujeme," prohlásil sedmapadesátiletý velitel. Je jedním ze strůjců ukrajinské obrany proti agresorovi: velel loni v březnu úspěšné obraně Kyjeva a pak v září řídil ofenzivu v Charkovské oblasti.

Teď je jeho hlavním úkolem Bachmut. Ačkoliv Ukrajinci tvrdí, že jeho ztráta by neznamenala zásadní porážku nebo zvrat ve válce, důvody k hájení už z velké části zničeného a se zemí srovnaného města mají.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina nasadila ke zteči Bachmutu své nejzkušenější a nejlépe vycvičené vojáky. V pokračující bitvě umírají, jsou ranění a přicházejí o výzbroj a munici. Ukrajinským cílem je tak odčerpat co nejvíce ruských sil, které pak budou chybět v následujících měsících, kdy by měla - alespoň podle hlášení politiků a armádních důstojníků z Kyjeva - přijít ukrajinská ofenziva a osvobození okupovaných území.

Web Nový hlas Ukrajiny charakterizuje Syrského jako hlavního architekta války na straně Ukrajiny. Kdyby se udělovala cena Oscar za válečnou strategii, musel by ji prý dostat právě Syrskyj.

Spolu s náčelníkem generálního štábu ukrajinské armády Valerijem Zalužným plánovali obranu proti agresi dlouho dopředu. Věděli, že se to jednou stane.

Jinak než Sověti

Když Rusové loni 24. února napadli Ukrajinu a ze severu se valili na Kyjev, Syrskyj jako velitel pozemních vojsk uplatnil svoji dlouho prosazovanou strategii: důstojníci i vojáci na nižších stupních musí být schopni samostatného rozhodování a reakce. Prosazoval odklon od tradičního sovětského centralistického velení a naopak se snažil ukrajinskou armádu přiblížit standardům NATO.

Oleksandr Syrskyj (vlevo) a náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj během obrany Kyjeva v březnu 2022.
Oleksandr Syrskyj (vlevo) a náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj během obrany Kyjeva v březnu 2022. | Foto: Wikimedia Commons - Ukrajinské ministerstvo obrany (CC A 4.0 International)

Rozdělil vojsko do malých praporů, které napadaly a ostřelovaly ruské konvoje. Včetně toho obrovského, přes šedesát kilometrů dlouhého, který se vytvořil na začátku března mezi Kyjevem a běloruskou hranicí. Vojáci pod vedením Syrského nepanikařili a neustupovali, i když na straně Rusů byla početní výhoda v poměru dvanáct ku jednomu.

Výsledek se dostavil. Na začátku dubna Rusové vyklidili severní Ukrajinu a prezident Volodymyr Zelenskyj dal Syrskému vyznamenání Hrdina Ukrajiny. Bitva o Kyjev skončila jednoznačným ukrajinským vítězstvím, které neslo Syrského rukopis.

Paradoxní je, že budoucí velitel ukrajinských pozemních sil se narodil v Rusku, ještě v dobách Sovětského svazu. V roce 1965 ve Vladimiru, východně od Moskvy. Od osmdesátých let ale žije na Ukrajině.

V roce 2014 byl velitelem Antiteroristické operace (ATO), jak Ukrajinci nazývali válku proti Rusům a proruským separatistům na Donbase. Osobně se zúčastnil v roce 2015 bitvy o důležitý železniční uzel Debalceve. Do funkce velitele pozemních sil Ukrajiny ho v roce 2019 jmenoval po svém zvolení prezidentem Volodymyr Zelenskyj.

"Rusové nejsou hlupáci"

Loni na podzim naplánoval Syrskyj společně se Zalužným ofenzivu v Charkovské oblasti. Podle webu Nový hlas Ukrajiny Syrskyj na základě důkladné analýzy identifikoval slabá místa ruské obrany a pak dal rozkaz k útoku.

Vyšlo mu to. Ofenziva začala 6. září a už za čtyři dny Syrskyj osobně navštívil čerstvě dobytou Balakliju, kde právě jeho vojáci vztyčili ukrajinskou vlajku. Během dalších čtyř dnů padly Ukrajincům zpět do rukou Kupjansk a Izjum, Rusové ustoupili o padesát kilometrů během tří dnů.

Velitel ve své taktice vychází z toho, že ruští velitelé nehledí na ztráty vlastních vojáků, ale také se umí poučit z chyb.

"Když cítíte, že někde má nepřítel slabé místo, musíte tam udeřit s plnou silou," řekl v jednom z mála rozhovorů s novináři, který poskytl týdeníku Economist. "Rusové nejsou hlupáci. Kdo je podceňuje, koleduje si o porážku," prohlásil.

Video: Prigožinův vzkaz Zelenskému z Bachmutu (3. 3. 2023)

Prigožinův vzkaz Zelenskému z obklíčeného Bachmutu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy