Sebevražda generála Praljaka šokuje Chorvaty. Plánoval ji více než dva roky, píší média

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 1. 12. 2017 13:47
Kolem středeční demonstrativní sebevraždy bosenskochorvatského generála Slobodana Praljaka je stále mnoho nejasností. Nikdo neví, jak je možné, že měl u soudu lahvičku s jedem. Ani to, o jakou látku se přesně jednalo.
Slobodan Praljak ve chvíli, kdy vypil neznámou tekutinu. Tvrdil, že jde o jed.
Slobodan Praljak ve chvíli, kdy vypil neznámou tekutinu. Tvrdil, že jde o jed. | Foto: Reuters

Záhřeb - Sebevražda bývalého bosenskochorvatského generála Slobodana Praljaka vyvolala v Chorvatsku šok. Média ale upozorňují, že stále přetrvává dost nejasností.  

Praljak poté, co se dozvěděl, že soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zamítl jeho odvolání, vyndal ze saka lahvičku s jedem. Tu před překvapeným soudcem vypil a později ve středu zemřel.

Pořád se ale neví, jak je možné, že měl u sebe jed.

Není jasné, zda mu ho někdo přinesl v posledních chvílích nebo jestli ho měl u sebe už delší čas. A neví se ani, o jakou látku se přesně jednalo.

Mezitím je ale chorvatská veřejnost včetně politických představitelů šokována.

"Jeho čin výmluvně vypovídá o hluboké morální křivdě vůči odsouzeným šesti lidem (společně s Praljakem bylo souzeno dalších pět lidí - pozn. red.). Nad rozsudkem vyjadřujeme politování. Chci ujistit o podpoře Chorvatska Bosně, když čelila velké srbské agresi," prohlásil chorvatský premiér Andrej Plenković.

Sám tribunál ICTY navíc zahájil nezávislé vyšetřování Praljakova činu.

Sebevraždu naplánoval už dříve

Praljak si podle chorvatského tisku naplánoval demonstrativní sebevraždu už dříve.

Nechal po sobě zapečetěný dopis, který poslal do svého domu v Záhřebu už před dvěma lety, kdy začal svoji sebevraždu plánovat. Dopis měl být otevřen jen v případě jeho náhlé smrti.

Napsal do něj své poslední přání. "Nepřeji si mít hrob ani pohřeb. Můj popel rozsypte v Mirogoju (hřbitov v Záhřebu - pozn. red.)."

O Praljakově plánu ale jeho rodina ani přátelé zřejmě neměli ani potuchy.

Chorvatská televize Nova TV pak tvrdí, že Praljak zemřel už v soudní síni, a ne v nemocnici, jak se psalo v médiích. "Zemřel v soudní síni - krátce poté, co vypil smrtící tekutinu. O jaký jed se jednalo, se neví," citovala chorvatská média reportérku Nova TV Ivanu Petrovičovou.

Ta tvrdí, že ihned vypukl chaos. K Praljakovi dorazil lékař, který nebyl dostatečně vybaven - prý neměl ani stetoskop. Praljka údajně už po smrti převezli do nemocnice.

Další chorvatská média ale tuto informaci nedokázala potvrdit.

Odkud vzal jed?

Tisk ale v souvislosti s úmrtím Praljaka hovoří taky o velkém bezpečnostním pochybení.

Deník Jutarnji list napsal ve čtvrtek s odkazem na nejmenované zdroje, že Praljak měl u sebe jed zřejmě už dříve. Před soudním líčením prý obviněným vždy přinesou do vazby připravený oblek.

Do jeho kapsy si pak generál zřejmě vložil lahvičku s jedem. Jenže Praljaka patrně při příchodu k soudu bezpečnostní agenti dostatečně neprohlédli.

Objevuje se i teorie, že jed přinesla Praljakova advokátka nebo někdo jiný. Jenže právník Anto Nobilo, který na tribunálu ICTY působil, tvrdí, že právní zástupci nemohou obviněným nic přinést.

"Při kontrolách u vstupu se musí všechno vyndat z kapes, prohledávají se tašky, prochází se rentgenem. Není žádná možnost přinést něco nepovoleného a předat to zadrženému," uvedl pro Jutarnji list.

Praljakova demonstrativní sebevražda zastínila vůbec poslední verdikt Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Ten po 25 letech ukončí svoji činnost v poslední prosincový den.

Chorvatský generál vypil jed před soudem v Haagu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy