Sebevražda generála Praljaka šokuje Chorvaty. Plánoval ji více než dva roky, píší média

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 1. 12. 2017 13:47
Kolem středeční demonstrativní sebevraždy bosenskochorvatského generála Slobodana Praljaka je stále mnoho nejasností. Nikdo neví, jak je možné, že měl u soudu lahvičku s jedem. Ani to, o jakou látku se přesně jednalo.
Slobodan Praljak ve chvíli, kdy vypil neznámou tekutinu. Tvrdil, že jde o jed.
Slobodan Praljak ve chvíli, kdy vypil neznámou tekutinu. Tvrdil, že jde o jed. | Foto: Reuters

Záhřeb - Sebevražda bývalého bosenskochorvatského generála Slobodana Praljaka vyvolala v Chorvatsku šok. Média ale upozorňují, že stále přetrvává dost nejasností.  

Praljak poté, co se dozvěděl, že soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zamítl jeho odvolání, vyndal ze saka lahvičku s jedem. Tu před překvapeným soudcem vypil a později ve středu zemřel.

Pořád se ale neví, jak je možné, že měl u sebe jed.

Není jasné, zda mu ho někdo přinesl v posledních chvílích nebo jestli ho měl u sebe už delší čas. A neví se ani, o jakou látku se přesně jednalo.

Mezitím je ale chorvatská veřejnost včetně politických představitelů šokována.

"Jeho čin výmluvně vypovídá o hluboké morální křivdě vůči odsouzeným šesti lidem (společně s Praljakem bylo souzeno dalších pět lidí - pozn. red.). Nad rozsudkem vyjadřujeme politování. Chci ujistit o podpoře Chorvatska Bosně, když čelila velké srbské agresi," prohlásil chorvatský premiér Andrej Plenković.

Sám tribunál ICTY navíc zahájil nezávislé vyšetřování Praljakova činu.

Sebevraždu naplánoval už dříve

Praljak si podle chorvatského tisku naplánoval demonstrativní sebevraždu už dříve.

Nechal po sobě zapečetěný dopis, který poslal do svého domu v Záhřebu už před dvěma lety, kdy začal svoji sebevraždu plánovat. Dopis měl být otevřen jen v případě jeho náhlé smrti.

Napsal do něj své poslední přání. "Nepřeji si mít hrob ani pohřeb. Můj popel rozsypte v Mirogoju (hřbitov v Záhřebu - pozn. red.)."

O Praljakově plánu ale jeho rodina ani přátelé zřejmě neměli ani potuchy.

Chorvatská televize Nova TV pak tvrdí, že Praljak zemřel už v soudní síni, a ne v nemocnici, jak se psalo v médiích. "Zemřel v soudní síni - krátce poté, co vypil smrtící tekutinu. O jaký jed se jednalo, se neví," citovala chorvatská média reportérku Nova TV Ivanu Petrovičovou.

Ta tvrdí, že ihned vypukl chaos. K Praljakovi dorazil lékař, který nebyl dostatečně vybaven - prý neměl ani stetoskop. Praljka údajně už po smrti převezli do nemocnice.

Další chorvatská média ale tuto informaci nedokázala potvrdit.

Odkud vzal jed?

Tisk ale v souvislosti s úmrtím Praljaka hovoří taky o velkém bezpečnostním pochybení.

Deník Jutarnji list napsal ve čtvrtek s odkazem na nejmenované zdroje, že Praljak měl u sebe jed zřejmě už dříve. Před soudním líčením prý obviněným vždy přinesou do vazby připravený oblek.

Do jeho kapsy si pak generál zřejmě vložil lahvičku s jedem. Jenže Praljaka patrně při příchodu k soudu bezpečnostní agenti dostatečně neprohlédli.

Objevuje se i teorie, že jed přinesla Praljakova advokátka nebo někdo jiný. Jenže právník Anto Nobilo, který na tribunálu ICTY působil, tvrdí, že právní zástupci nemohou obviněným nic přinést.

"Při kontrolách u vstupu se musí všechno vyndat z kapes, prohledávají se tašky, prochází se rentgenem. Není žádná možnost přinést něco nepovoleného a předat to zadrženému," uvedl pro Jutarnji list.

Praljakova demonstrativní sebevražda zastínila vůbec poslední verdikt Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Ten po 25 letech ukončí svoji činnost v poslední prosincový den.

Chorvatský generál vypil jed před soudem v Haagu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy