Generál Pavel bude druhým nejvýše postaveným mužem NATO

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 9. 2014 19:24
Český náčelník generálního štábu byl zvolen novým předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel. | Foto: Ludvík Hradilek

Vilnius/Brusel - Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel se stane novým předsedou Vojenského výboru NATO.

Do funkce byl zvolen na jednání výboru v litevském Vilniusu. Získal 20 hlasů, jeho soupeř z Řecka osm.

"Je to na základě reputace, kterou budovaly stovky a tisíce českých vojáků a občanských zaměstnanců nejen v misích, ale i na zahraničních pracovištích," uvedl generál krátce po svém zvolení pro ČTK. "Trochu se do toho vkrádají pochybnosti, zda bude člověk schopen to všechno zvládnout a obsáhnout. Je toho hodně a je to dost odlišné od toho, co dělám teď. Na druhou stranu - jsem přítelem výzev," dodal.

Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka Aliance. Pavel tak bude spolupracovat s Norem Jensem Stoltenbergem, který se do čela NATO postaví letos v říjnu.

Jednoznačné vítězství

Co rozhodlo o vítězství Petra Pavla? Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý Aktuálně.cz řekl, že generálova osobnost: jeho odborné i osobní kvality, schopnost vyjednávat a tedy dospět k rozumnému konsensu.

A jak velvyslanec dodává - i jednoznačná podpora Spojených států. "Alianční náčelníci generálních štábů si nevyberou do svého čela někoho, koho by nererespektovali. A oni v generálu Pavlovi vidí silnou, charismatickou a jazykově dobře vybavenou osobnost."

Pavel hovoří anglicky, francouzsky a rusky.

Českého generála chápou prý ostatní šéfové generálních štábů aliančních států jako odborníka, který bude v čele vojenského výboru NATO jeho nestranným předsedou. "Ani náhodou tedy nelze očekávat, že by měl nějak protežovat Česko. On bude ve své funkci zcela pracovat pro NATO," připomíná Šedivý.

Generál v záloze Jiří Šedivý a náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Generál v záloze Jiří Šedivý a náčelník generálního štábu Petr Pavel. | Foto: ČTK

Zvolení Petra Pavla má podle velvyslance ještě jiný - pro Prahu důležitý - kontext: spojenci, v čele s důležitými aliančními státy, vidí v Česku věrohodného a spolehlivého partnera, s nímž mohou zvláště nyní počítat.

"Představitel špatného či nespolehlivého spojence by neměl v této volbě pražádnou šanci," dodává Šedivý.

Generál Pavel byl zvolen v druhém kole a jeho vítězství lze pokládat za jednoznačné: 20:8. Přičemž - jak konstatuje velvyslanec Šedivý - představitel Řecka byl velmi kvalitním kanditátem.

Pavlovu vítězství předcházelo téměř dvouleté diplomatické vyjednávání. "Ještě letos v srpnu jsem obešel všechny představitele Aliance, abych s nimi český návrh, respektive českého kandidáta Petra Pavla prodiskutoval. Jsem rád, že to vyšlo. Že jsme získali důvěru," shrnuje velvyslanec Šedivý.

První z Východu

Současného šéfa výboru, dánského generála Knuda Bartelse, Petr Pavel nahradí příští rok. Bude prvním předsedou Vojenského výboru Aliance z východní části Evropy.

Vojenský výbor NATO

Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Výbor se schází zpravidla třikrát ročně.

Ve Vojenském výboru zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů. Spolu s nejvyšším orgánem NATO, Severoatlantickou radou, je jediným aliančním orgánem, jehož vznik stanovila Severoatlantická smlouva z roku 1949.

Česká vláda o Pavlově nominaci rozhodla letos v červenci. Funkce v NATO by se měl ujmout v červnu 2015. Mandát je tříletý a může být prodloužen.

Petr Pavel začínal na nižších velitelských pozicích u výsadkářů, v letech 1991 až 1999 působil u vojenského zpravodajství, v roce 2002 byl krátce zástupcem velitele mechanizované divize.

Od roku 2002 do 2007 působil v nejvyšším velení armády jako velitel specializovaných sil, zástupce velitele společných sil nebo zástupce ředitele sekce ministerstva obrany. Má za sebou řadu zahraničních pobytů v Evropě i Americe.

Pavel na sebe upozornil začátkem 90. let v misi UNPROFOR v Chorvatsku, když osvobodil skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami. Za svůj čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy