Generál Pavel bude druhým nejvýše postaveným mužem NATO

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 9. 2014 19:24
Český náčelník generálního štábu byl zvolen novým předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Náčelník generálního štábu Petr Pavel. | Foto: Ludvík Hradilek

Vilnius/Brusel - Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel se stane novým předsedou Vojenského výboru NATO.

Do funkce byl zvolen na jednání výboru v litevském Vilniusu. Získal 20 hlasů, jeho soupeř z Řecka osm.

"Je to na základě reputace, kterou budovaly stovky a tisíce českých vojáků a občanských zaměstnanců nejen v misích, ale i na zahraničních pracovištích," uvedl generál krátce po svém zvolení pro ČTK. "Trochu se do toho vkrádají pochybnosti, zda bude člověk schopen to všechno zvládnout a obsáhnout. Je toho hodně a je to dost odlišné od toho, co dělám teď. Na druhou stranu - jsem přítelem výzev," dodal.

Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka Aliance. Pavel tak bude spolupracovat s Norem Jensem Stoltenbergem, který se do čela NATO postaví letos v říjnu.

Jednoznačné vítězství

Co rozhodlo o vítězství Petra Pavla? Český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý Aktuálně.cz řekl, že generálova osobnost: jeho odborné i osobní kvality, schopnost vyjednávat a tedy dospět k rozumnému konsensu.

A jak velvyslanec dodává - i jednoznačná podpora Spojených států. "Alianční náčelníci generálních štábů si nevyberou do svého čela někoho, koho by nererespektovali. A oni v generálu Pavlovi vidí silnou, charismatickou a jazykově dobře vybavenou osobnost."

Pavel hovoří anglicky, francouzsky a rusky.

Českého generála chápou prý ostatní šéfové generálních štábů aliančních států jako odborníka, který bude v čele vojenského výboru NATO jeho nestranným předsedou. "Ani náhodou tedy nelze očekávat, že by měl nějak protežovat Česko. On bude ve své funkci zcela pracovat pro NATO," připomíná Šedivý.

Generál v záloze Jiří Šedivý a náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Generál v záloze Jiří Šedivý a náčelník generálního štábu Petr Pavel. | Foto: ČTK

Zvolení Petra Pavla má podle velvyslance ještě jiný - pro Prahu důležitý - kontext: spojenci, v čele s důležitými aliančními státy, vidí v Česku věrohodného a spolehlivého partnera, s nímž mohou zvláště nyní počítat.

"Představitel špatného či nespolehlivého spojence by neměl v této volbě pražádnou šanci," dodává Šedivý.

Generál Pavel byl zvolen v druhém kole a jeho vítězství lze pokládat za jednoznačné: 20:8. Přičemž - jak konstatuje velvyslanec Šedivý - představitel Řecka byl velmi kvalitním kanditátem.

Pavlovu vítězství předcházelo téměř dvouleté diplomatické vyjednávání. "Ještě letos v srpnu jsem obešel všechny představitele Aliance, abych s nimi český návrh, respektive českého kandidáta Petra Pavla prodiskutoval. Jsem rád, že to vyšlo. Že jsme získali důvěru," shrnuje velvyslanec Šedivý.

První z Východu

Současného šéfa výboru, dánského generála Knuda Bartelse, Petr Pavel nahradí příští rok. Bude prvním předsedou Vojenského výboru Aliance z východní části Evropy.

Vojenský výbor NATO

Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Výbor se schází zpravidla třikrát ročně.

Ve Vojenském výboru zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů. Spolu s nejvyšším orgánem NATO, Severoatlantickou radou, je jediným aliančním orgánem, jehož vznik stanovila Severoatlantická smlouva z roku 1949.

Česká vláda o Pavlově nominaci rozhodla letos v červenci. Funkce v NATO by se měl ujmout v červnu 2015. Mandát je tříletý a může být prodloužen.

Petr Pavel začínal na nižších velitelských pozicích u výsadkářů, v letech 1991 až 1999 působil u vojenského zpravodajství, v roce 2002 byl krátce zástupcem velitele mechanizované divize.

Od roku 2002 do 2007 působil v nejvyšším velení armády jako velitel specializovaných sil, zástupce velitele společných sil nebo zástupce ředitele sekce ministerstva obrany. Má za sebou řadu zahraničních pobytů v Evropě i Americe.

Pavel na sebe upozornil začátkem 90. let v misi UNPROFOR v Chorvatsku, když osvobodil skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami. Za svůj čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy