Haftarova armáda směřuje k Tripolisu. Nepomáháme mu, tvrdí Kreml

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2019 23:51
Kreml nepomáhá armádě věrné východolibyjskému maršálovi Chalífu Haftarovi v tažení na západ země a podporuje politické řešení libyjského konfliktu, které by zamezilo dalšímu krveprolití. Podle agentury Reuters to v pátek řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Také ministři zahraničí skupiny nejvyspělejších zemí G7 prohlásili, že jsou rozhodně proti vojenské akci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres po pátečním jednání s Haftarem z Libye odcestoval.
Generální tajemník OSN António Guterres a východolibyjský maršál Chalífa Haftar.
Generální tajemník OSN António Guterres a východolibyjský maršál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Haftar nedávno nařídil své Libyjské národní armádě (LNA), aby pochodovala na Tripolis. Vláda v Tripolisu nato vyhlásila bojovou pohotovost všech bezpečnostních sil. V pátek agentura AFP informovala, že vojáci věrní libyjské vládě vyhnali příslušníky LNA z kontrolního stanoviště 27 kilometrů západně od Tripolisu.

"Situaci v Libyi bedlivě sledujeme," řekl Peskov novinářům. "Určitě se domníváme, že nejdůležitější je, aby (vojenské) operace nevedly ke krveprolití. Situace by měla být vyřešena mírově," doplnil. Na otázku, zda Kreml podporuje Haftarovo tažení na západ, Peskov řekl, že nikoliv a že Rusko do současných událostí zapojeno není.

Ministři zahraničí zemí G7 se v pátek ve Francii shodli, že jsou rozhodně proti vojenské akci v zemi a výslovně varovali Haftara před dalším postupem na Tripolis. "Pevně věříme, že libyjský konflikt nemá vojenské řešení," uvedli v dnešním prohlášení ministři zahraničí Francie, Británie, Německa, USA, Itálie, Japonska a Kanady. "Jsme rozhodně proti jakékoli vojenské akci v Libyi. Jakýkoli libyjský aktér nebo frakce, které přivodí další občanský konflikt, ubližují nevinným lidem a stojí v cestě míru, který si Libyjci zaslouží," uvedli šéfové diplomacie.

Šéf OSN Guterres byl ve čtvrtek v Tripolisu a v pátek odletěl za Haftarem do Benghází. Po setkání řekl, že odjíždí "z Libye s těžkým srdcem a starostmi". "Stále doufám, že je možné vyhnout se krvavé konfrontaci v Tripolisu a jeho okolí," napsal na twitteru. Haftar podle stanice Al-Arabíja Guterrese ujistil, že operace bude pokračovat, dokud nebude terorismus poražen.

Libyjskou národní armádu z kontrolního stanoviště jen několik desítek kilometrů od Tripolisu podle zdroje AFP po krátké přestřelce vyhnala milice z města Závíja. LNA se stanoviště zmocnila pouhých několik hodin předtím.

Jednotky loajální vládě v Tripolisu dnes večer podle agentury Reuters oznámily, že na jihu metropole opět dobyly letiště, které krátce předtím ovládli Haftarovi muži. "Tripolské letiště bylo zcela osvobozeno," řekl dnes libyjský ministr vnitra. V oblasti vedle letiště však střety podle něj pokračují.

Již ve čtvrtek večer LNA oznámila, že převzala kontrolu nad městem Gharján asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu. Představitel úřadů v Gharjánu ale řekl, že obě strany se snaží vyhnout konfrontaci. Obyvatelé Misuráty, třetího největšího města v zemi, mezitím uvedli, že ozbrojené skupiny se z města začaly přesouvat do Tripolisu.

Tripolis stejně jako zbytek západní Libye je v rukou mezinárodně uznávané vlády a jí věrné armády. Haftar je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází. Polní maršál se rovněž těší podpoře Moskvy. K přesunu svých lidí se Haftar rozhodl v době, kdy se připravuje národní konference. Má začít 14. dubna v Ghadámisu na západě země a měl by se na ní dohodnout termín parlamentních a prezidentských voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy