Haftarova armáda směřuje k Tripolisu. Nepomáháme mu, tvrdí Kreml

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2019 23:51
Kreml nepomáhá armádě věrné východolibyjskému maršálovi Chalífu Haftarovi v tažení na západ země a podporuje politické řešení libyjského konfliktu, které by zamezilo dalšímu krveprolití. Podle agentury Reuters to v pátek řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Také ministři zahraničí skupiny nejvyspělejších zemí G7 prohlásili, že jsou rozhodně proti vojenské akci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres po pátečním jednání s Haftarem z Libye odcestoval.
Generální tajemník OSN António Guterres a východolibyjský maršál Chalífa Haftar.
Generální tajemník OSN António Guterres a východolibyjský maršál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Haftar nedávno nařídil své Libyjské národní armádě (LNA), aby pochodovala na Tripolis. Vláda v Tripolisu nato vyhlásila bojovou pohotovost všech bezpečnostních sil. V pátek agentura AFP informovala, že vojáci věrní libyjské vládě vyhnali příslušníky LNA z kontrolního stanoviště 27 kilometrů západně od Tripolisu.

"Situaci v Libyi bedlivě sledujeme," řekl Peskov novinářům. "Určitě se domníváme, že nejdůležitější je, aby (vojenské) operace nevedly ke krveprolití. Situace by měla být vyřešena mírově," doplnil. Na otázku, zda Kreml podporuje Haftarovo tažení na západ, Peskov řekl, že nikoliv a že Rusko do současných událostí zapojeno není.

Ministři zahraničí zemí G7 se v pátek ve Francii shodli, že jsou rozhodně proti vojenské akci v zemi a výslovně varovali Haftara před dalším postupem na Tripolis. "Pevně věříme, že libyjský konflikt nemá vojenské řešení," uvedli v dnešním prohlášení ministři zahraničí Francie, Británie, Německa, USA, Itálie, Japonska a Kanady. "Jsme rozhodně proti jakékoli vojenské akci v Libyi. Jakýkoli libyjský aktér nebo frakce, které přivodí další občanský konflikt, ubližují nevinným lidem a stojí v cestě míru, který si Libyjci zaslouží," uvedli šéfové diplomacie.

Šéf OSN Guterres byl ve čtvrtek v Tripolisu a v pátek odletěl za Haftarem do Benghází. Po setkání řekl, že odjíždí "z Libye s těžkým srdcem a starostmi". "Stále doufám, že je možné vyhnout se krvavé konfrontaci v Tripolisu a jeho okolí," napsal na twitteru. Haftar podle stanice Al-Arabíja Guterrese ujistil, že operace bude pokračovat, dokud nebude terorismus poražen.

Libyjskou národní armádu z kontrolního stanoviště jen několik desítek kilometrů od Tripolisu podle zdroje AFP po krátké přestřelce vyhnala milice z města Závíja. LNA se stanoviště zmocnila pouhých několik hodin předtím.

Jednotky loajální vládě v Tripolisu dnes večer podle agentury Reuters oznámily, že na jihu metropole opět dobyly letiště, které krátce předtím ovládli Haftarovi muži. "Tripolské letiště bylo zcela osvobozeno," řekl dnes libyjský ministr vnitra. V oblasti vedle letiště však střety podle něj pokračují.

Již ve čtvrtek večer LNA oznámila, že převzala kontrolu nad městem Gharján asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu. Představitel úřadů v Gharjánu ale řekl, že obě strany se snaží vyhnout konfrontaci. Obyvatelé Misuráty, třetího největšího města v zemi, mezitím uvedli, že ozbrojené skupiny se z města začaly přesouvat do Tripolisu.

Tripolis stejně jako zbytek západní Libye je v rukou mezinárodně uznávané vlády a jí věrné armády. Haftar je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází. Polní maršál se rovněž těší podpoře Moskvy. K přesunu svých lidí se Haftar rozhodl v době, kdy se připravuje národní konference. Má začít 14. dubna v Ghadámisu na západě země a měl by se na ní dohodnout termín parlamentních a prezidentských voleb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy