Genderově nevyvážená? Rakouská ombudsmanka chce novou hymnu

ČTK ČTK
21. 7. 2014 20:30
Rakouská hymna "Země hor, země řek" se od svého uzákonění na konci 40. let minulého století měnila už několikrát.
V Rakousku se diskutuje o nové hymně.
V Rakousku se diskutuje o nové hymně. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská ombudsmanka požaduje vyhlášení soutěže na novou státní hymnu.

Text té současné je podle ní již zastaralý, napsal deník Der Standard.

Výzva veřejné ochránkyně práv je příspěvkem k probíhající společenské debatě o genderové vyváženosti jednoho ze symbolů rakouské státnosti.

Rakouská hymna "Země hor, země řek" se od svého uzákonění na konci 40. let minulého století několikrát změnila. Poslední úpravu schválil parlament v roce 2011, kdy se pasáž "vlast jsi velkých synů" změnila na "vlast velkých dcer a synů".

Neaktuální hymna

Ombudsmanka Gertrude Brineková vyzvala nyní k napsání zcela nové hymny. Podle ní jsou i další pasáže písně "neaktuální".

Například verš, v němž se zpívá o "zemi polí, zemi katedrál, zemi kladiv", už prý v současné informační společnosti neobstojí.

Chce proto "moderní hymnu", na níž by se měli podílet především mladí umělci z hudebních akademií. Brineková v této souvislosti poukázala na Švýcarsko, kde soutěž na novou hymnu právě probíhá. Do konce června dostaly tamní úřady 116 návrhů.

Raději tu starší

Debata o podobě rakouské hymny není zdaleka první. Tu současnou rozproudil zpěvák Andreas Gabalier, který v červnu u příležitosti závodů Velké ceny Rakouska zazpíval hymnu s textem z doby před rokem 2011.

Vysloužil si tím kritiku strany Zelených i ministryně pro ženské otázky Gabriely Heinischové-Hosekové. Podle nedávno provedeného průzkumu však 72 procent Rakušanů nadále dává přednost staršímu textu bez zmínky o dcerách.

Současná rakouská hymna vznikla po druhé světové válce a její text je dílem básnířky Pauly von Preradović. Hudbu složil na motivy díla Wolfganga Amadea Mozarta Johann Baptist Holzer.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy