Z hrdiny drogové války zrádcem. Šéf mexické policie bral úplatky od narkobarona Prcka

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 12. 2019 19:00
Před více než deseti lety se stal tváří boje proti kartelům. Genaro García Luna byl architektem mexické drogové války. Získal si i důvěru Spojených států, které do boje proti kartelům v Mexiku investují desítky milionů dolarů. V úterý ho ale newyorský soud obvinil z korupce. Ukázalo se, že zřejmě přijímal úplatky od Joaquína Guzmána alias Prcka, vůdce nejmocnějšího kartelu Sinaloa.
Joaquín Guzmán alias Prcek během zatčení v roce 2017. Letos byl odsouzen za pašování drog a několik vražd americkým soudem v New Yorku.
Joaquín Guzmán alias Prcek během zatčení v roce 2017. Letos byl odsouzen za pašování drog a několik vražd americkým soudem v New Yorku. | Foto: Reuters

Když bývalý mexický prezident Felipe Calderón vyhlásil krátce po nástupu do funkce v roce 2006 válku drogovým kartelům, pověřil Genara Garcíu Lunu, aby vymyslel její strategii. Bývalý ředitel Federální agentury pro vyšetřování (mexický ekvivalent americké FBI) se tak stal šéfem federální policie.

Jeho úkolem bylo skoncovat s násilím a obrovskou kriminalitou v Mexiku, zadržet vůdce nejmocnějších drogových kartelů, zničit jejich struktury a rozplést chapadla, kterými drogoví králové ovlivňovali politiku v zemi.

Jedním z prvních kroků, které udělal, bylo propuštění několika stovek policejních důstojníků. Rázem se stal symbolem boje proti korupci. 

Spojené státy, kam mexické drogy proudí, válku proti kartelům od začátku podporovaly a s Lunou úzce spolupracovaly. Mexiko a USA podepsaly v roce 2007 dohodu nazvanou Iniciativa Mérida, skrze niž Washington během deseti let poskytl kromě vojenské techniky, výcviku personálu a speciálních jednotek přes miliardu dolarů.

García Luna byl ústřední postavou této spolupráce. S americkou podporou zaznamenal v boji proti kartelům jeden úspěch za druhým. Podařilo se mu zadržet hledané pašeráky a drogové krále.

V čele úspěšného tažení

Sám vystupoval jako hrdina. Mexičané ho vídali v televizi vedle zadržených zločinců a zabavených dodávek drog a zbraní.

V roce 2010 chytil drogového magnáta Edgara Valdeze Villarreala, známého pod přezdívkou La Barbie. Tento obávaný kriminálník rozpoutal válku gangů, která ho vynesla do čela kartelu Beltrán-Leyva. Členům konkurenčních kartelů nechával uřezávat hlavy. Jeho zatčení znamenalo pro mexickou vládu obrovský úspěch.

Ve stejné době se v Mexiku podařilo rozbít také kartel Los Zetas, který spolu s Beltrán-Leyva vedl krvavou válku proti později nejmocnějšímu kartelu Sinaloa.

Po celou tu dobu García Luna spolupracoval s agenty amerického úřadu pro potírání drog (DEA). "Měli jsme s ním skvělý pracovní vztah. Nikdy jsme nebyli svědky žádných kompromisů při vyšetřování nebo během operací," citoval americký deník Washington Post jeho bývalého amerického kolegu, nejmenovaného agenta DEA.

Svou hvězdnou kariéru ve funkci šéfa policie ukončil García Luna po šesti letech v roce 2012, kdy ve funkci prezidenta skončil také Felipe Calderón. Odstěhoval se do Miami na Floridě a loni zažádal o americké občanství.

Dvojí agent

Teď vyšlo najevo, že kromě peněz z Washingtonu na své válečné tažení přijímal i miliony dolarů od největšího mexického drogového krále Joaquína Guzmána. V úterý soud v New Yorku obvinil Garcíu Lunu z toho, že ve skutečnosti celou dobu chránil skupinu Sinaloa, nejmocnější kartel v Mexiku.

První podezření, že by García Luna mohl být zapletený do obchodu s drogami, se objevilo už v roce 2010. Zatčený drogový boss Edgar Valdez Villarreal napsal z vězení do mexických novin dopis, ve kterém policistu nařkl z toho, že přijímal úplatky od zločineckých organizací a že ho několikrát uplatil i on sám. García Luna to označil za pokus o vydírání a diskreditaci mexických úřadů.

Nyní během soudu s Joaquínem Guzmánem, přezdívaným Prcek (El Chapo), který si odpykává trest v americkém vězení, jeden ze svědků vypověděl, že Garcíovi Lunovi osobně předal úplatek ve výši šest milionů dolarů (asi 140 milionů korun). A tak sedí někdejší mexický hrdina ve vazbě v Dallasu.

I v latinskoamerické zemi, která dlouhá léta bojuje s hluboce zakořeněnou korupcí, je zatčení tak vysoce postavené osoby velkou událostí. Nejbližší americký spojenec se nechal několik let uplácet nejspíš bez toho, aby si toho úřady všimly. García Luna výměnou za peníze od kartelu Sinaloa zajišťoval bezpečný průchod drogových zásilek přímo do USA, pašerákům poskytoval detaily o policejním vyšetřování, a dokonce i informace o konkurenčních kartelech.

Pokud soud prokáže jeho vinu, čeká bývalého šéfa policie až desetileté vězení.

Některá média si teď všímají, že po celou dobu, co stál García Luna v čele federální policie, se mexické úřady soustřeďovaly na likvidaci kriminálních organizací, které s kartelem Sinaloa soupeřily. Zničení kartelu Los Zetas i Beltrán-Leyva v podstatě pomohlo posílit Prcka.

Válka, kterou García Luna vedl proti drogovým kartelům, je teď minulostí. Mexiko v čele se současným prezidentem Manuelem Lopezem Obradorem změnilo strategii. Ukázalo se, že rozbíjením hierarchie uvnitř kartelů dochází k boji o to, kdo převezme významné posty v celém obchodu s drogami. Rivalita a souboj o přednostní postavení ve vyvážení drog přes hranice do USA přináší více násilí do ulic mexických měst.

Lopez Obrador se snaží zajistit bezpečnost v zemi tím, že oproti svým předchůdcům se vyhýbá přímým střetům s kartely. Razí dlouhodobější strategii a prevenci kriminality. Slíbil budovat cesty v chudých horských oblastech, vytvářet pracovní místa a vůbec dostat stát tam, kde byl dlouho nepřítomný.

Video: Mexické jednotky zatkly Prckova syna a rozpoutaly tím válku za bílého dne

Přestřelka v Mexiku, v hlavní roli Guzmanův syn | Video: Reuters, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy