Gdańsk oslavuje Güntera Grasse. Vládní straně navzdory

Blahoslav Hruška
5. 10. 2007 11:05
Slavný spisovatel slaví osmdesátiny v rodném městě
Foto: Reuters

Gdańsk - Spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass má sice osmdesátiny až v polovině měsíce, už teď ale slaví v rodném Gdańsku.

Tamější radnice mu uspořádala třídenní oslavu, na jejíž rozpočet dalo město 350 tisíc zlotých. Jubilanta čekají přednášky, koncerty i filmová představení.

Ne všichni ovšem slavného německého spisovatele, který se v roce 1927 ve městě narodil, vítají s otevřenou náručí. Trnem v oku je kritikům nejen rozpočet oslav, které vyvrcholí divadelním představení na motivy Plechového bubínku, ale také samotný spisovatel.

PiS: je to skandál

"Je to skandál, že jdou peníze z městské kasy na jubileum tak kontroverzní postavy," řekl šéf gdaňské organizace vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kazimierz Koralewski. Jeho spolustraníci z radnice prý budou "potěmkinovské" oslavy bojkotovat.

A důvod? Grass se minulý rok v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung a v autobiografické knize Když se loupe cibule (Beim Häuten der Zwiebel) doznal, že jako mladík byl načas členem jednotek SS.

V Polsku to vyvolalo vlnu pobouření a exprezident Lech Walesa dokonce vyzýval Grasse, ať vrátí čestné občanství Gdańsku. Totéž si loni v létě myslel podle průzkumů každý třetí obyvatel severopolského přístavu.

O Grassově členství v SS existovaly doklady již před jeho doznáním, Jako například tento registrační lístek z dubna 1945.
O Grassově členství v SS existovaly doklady již před jeho doznáním, Jako například tento registrační lístek z dubna 1945. | Foto: Reuters

Witčmë Was

I když PiS, jemuž předsedá premiér Jaroslaw Kaczyński, vyvolává v Gdańsku protiněmecké resentimenty, "Grassovi Slované" spisovateli rozumějí. Kašubové, kterým Grass ve svých románech udělal velkou reklamu, mu totiž na letišti rozvinuli transparent.

"Günterze Grass, witčmë Was," stálo na něm v jazyce, kterým už nikdo aktivně nemluví. Nadšenci nicméně přeložili do kašubštiny několik příspěvků na Wikipedii. Tedy platformě, kde se loni rychlostí blesku rozšířilo Grassovo pozdní doznání. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy