Na svatbě se údajně odpálil dvanáctiletý terorista. Islámský stát děti učí, že po útoku je čeká ráj

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 8. 2016 19:56
Islámský stát na svých územích vybudoval tábory pro chlapce. Učí je bojovat, nenávidět a stát se i sebevražednými atentátníky. Produktem této indoktrinace by mohl být i údajně dvanáctiletý útočník z tureckého Gaziantepu. Tamější pumový útok na svatbě usmrtil přes padesát lidí. Podle agentury Reuters však turecký předseda vlády Binali Yildirim uvedl, že prozatím není možné potvrdit, zda byl útočník dítě, nebo dospělý, ani k jaké organizaci patřil.
Nejmladší oběti útoky byly tři měsíce.
Nejmladší oběti útoky byly tři měsíce. | Foto: Reuters

IstanbulKurdskou svatbu si v sobotu k útoku vybral sebevražedný atentátník v Gaziantepu na jihovýchodě Turecka.

Odpálil nálože na svém těle deset minut před jedenáctou hodinou večer ve chvíli, kdy novomanželé Besna a Nurettin Akdoganovi už měli po obřadu a se svatebčany se přesunuli do restaurace, kde tancovali, bavili se a jedli.

Čtyřiapadesát lidí výbuch nepřežilo. Nevěsta i ženich ano, Besnu v neděli večer propustili z nemocnice.

"Nebyli jsme schopni nic pořádně vidět, kromě částí lidských těl," popsal agentuře Anadolu první okamžiky po explozi Skuru Akdogan, ženichův bratr.

Mezi mrtvými je podle vyšetřovatelů 22 dětí mladších čtrnácti let. Ve stejném věku ale údajně byl i samotný útočník.

Prezident Recep Erdogan s odvoláním na zjištění expertů z místa činu uvedl, že teroristovi bylo zhruba dvanáct až čtrnáct let. To je neobvyklé, pachatelé útoků Islámského státu v Turecku i jinde jsou většinou muži starší osmnácti nebo dvaceti let.

Podle agentury Reuters však turecký předseda vlády Binali Yildirim uvedl, že prozatím není možné potvrdit, zda byl útočník dítě, nebo dospělý, ani k jaké organizaci patřil. Po pondělním zasedání turecké vlády řekl, že "ohledně pachatele útoku se zatím nenašla žádná stopa".

Irácká policie rovněž v neděli zatkla v Kirkúku čtrnáctiletého chlapce, který měl na sobě připevněný pás s výbušninami.

Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem.
4:36
Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem. | Video: Martin Novák

Výbušnina použitá při útoku byla podle agentury Reuters stejného typu jako ta, kterou ozbrojenci využili loni při atentátech na mírový pochod v Ankaře a na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií.

Islámský stát po dobytí rozsáhlých území v Iráku a Sýrii okamžitě změnil školní osnovy, ze kterých vymýtil vše, co považuje za "bezvěrecké". Pro chlapce založil výcvikové tábory, kde se učí bojovat s nožem, střílet a chápat islám tak, jak ho interpretuje vedení IS.

Sebevražední útočníci jsou považováni za mučedníky, kteří vlastně nezemřou, protože budou odměněni v ráji. 

Čtyřicetiletý učitel Júnis z Mosulu nedávno v noci i přes velké riziko uprchl z města s celou rodinou a reportérovi agentury Reuters řekl, že jedním z důvodů je indoktrinace jeho dětí ve školách a táborech Islámského státu.

"Nemohu přihlížet tomu, jak Dáiš (arabský název pro IS – pozn. red.) vymývá mému osmiletému synovi mozek a učí ho, jak se stát sebevražedným útočníkem," uvedl pro Reuters.

Útočník z Gaziantepu se zřejmě do restaurace dostal tak, že se vydával za svatebčana, a vzhledem ke svému věku nebyl považován za hrozbu. Novomanželé a všichni účastníci svatby patřili ke kurdské menšině.

Foto: Aktuálně.cz

Islámský stát bojuje s Kurdy na severu Sýrie a ztratil v posledních měsících část území. V srpnu například stotisícové město Manbidž. Turecká média tak spekulují, zda nejde o pomstu za tyto události.

Na jihu Turecka má Islámský stát své buňky. V Gaziantepu či Kilisu, který leží přímo na turecko-syrské hranici. Několik Syřanů, kteří v těchto městech kritizovali Islámský stát nebo o něm psali negativně na internetu a sociálních sítích, džihádisté v těchto městech zavraždili.

Turecko podporuje v Sýrii některé povstalecké skupiny bojující proti Islámskému státu, ale nikoliv Kurdy. Ministr zahraničí Mevlut Cavuslogu v pondělí prohlásil, že syrsko-turecká hranice musí být zcela vyčištěna od IS. Džihádisté i přes územní ztráty stále ovládají několik desítek kilometrů této hranice.

Sobotní výbuch v Gaziantepu počtem obětí překonal červnový útok na Atatürkově mezinárodním letišti v Istanbulu, kde v odletové hale a před ní zahynulo 44 lidí.

Kurdské oddíly Pešmergů dobyly zpět vesnice na jihovýchod od Mosulu. Smyčka kolem města, které ovládá Islámský stát, se stahuje. | Video: Reuters

Výbušnina použitá při útoku byla podle agentury Reuters stejného typu jako ta, kterou ozbrojenci využili loni při atentátech na mírový pochod v Ankaře a na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií.

 

Právě se děje

Další zprávy