Gates odchází, Pentagonu šéfoval nejdéle ze všech

Zahraničí Zahraničí
22. 6. 2011 10:49
Sloužil pod osmi americkými prezidenty, ve funkci ho nahradí šéf CIA Leon Panetta
Poslední Gatesova cesta. Místo: Afghánistán.
Poslední Gatesova cesta. Místo: Afghánistán. | Foto: Reuters

Washington - Americký Senát jednomyslně schválil jmenování dosavadního šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Leona Panetty novým ministrem obrany.

Prezident Barack Obama ho do funkce jmenoval 28. dubna.

Panetta v úřadu vystřídá Roberta Gatese, který 30. června odchází do důchodu. Gates stál v čele Pentagonu už za Obamova předchůdce George Bushe a stal se vůbec nejdéle sloužícím americkým ministrem obrany.

Poslední veterán studené války

Panetta, který 28. června oslaví 73. narozeniny, je dlouholetým předním představitelem demokratů. Gates oproti němu platil vždy za individualistu, kterému šéfovalo celkem osm amerických prezidentů. Ať už to byli republikáni, nebo demokraté.

Před vstupem na ministerstvo obrany Gates vedl, stejně jako teď Panetta, CIA. Jak sám řekl v rozhovoru pro Newsweek, považuje se za posledního člena současné americké administrativy, který je "produktem studené války".

Považuje Afghánistán - nejpalčivější problém dnešní americké zahraniční politiky - za moderní Vietnam?

"Myslím, že jedna paralela existuje. Stejně jako v případě Vietnamu jsme začali se správnou strategií a prostředky velmi pozdě," soudí o nejdelší americké válce Gates. Co se Tálibánu týče, věří odstupující americký ministr obrany, že vyjednávání je možné. "Jiné, než politické řešení v případě Afghánistánu totiž neexistuje," dodal.

Leon Panetta. V CIA ho nahradí David Petraeus, velitel Mezinárodních sil v Afghánistánu.
Leon Panetta. V CIA ho nahradí David Petraeus, velitel Mezinárodních sil v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Gates podle svých slov upřednostňoval letecký útok na dům Usámy bin Ládina, namísto pozemní operace speciálních jednotek. Chtěl se vyhnout tragédiím, jakou byl například neúspěšný pokus o osvobození amerických rukojmí v íránském Teheránu v roce 1979.

Gates v rozhovoru nešetřil kritikou na účet většiny členů NATO. Převládající neochota pro účast bojů v Libyi podle něj naznačuje, že Severoatlantické alianci hrozí zásadní krize. "Nebezpečí vidím v rozdělené alianci na ty, kteří bojují a na ty, kteří mluví. Dost mě to trápí," řekl Newsweeku.

Svého nástupce Gates přímo nekritizoval. Jen ho znepokojuje, že Leon Panetta "nemá za sebou takové zkušenosti" jako on sám.

 

Právě se děje

Další zprávy