Gándhíová se vydala za vrahy svého otce Rádžíva

Red Zah
15. 4. 2008 16:50
Priyanka G. navštívila ve vězení jednu z atentátnic

Dillí - Dcera bývalého indického premiéra Rádžíva Gándhího Priyanka se ve vězení setkala s ženou, která byla zapletena do atentátu na jejího otce.

Nalini Šriharanová si ve Vellore v jižním státě Tamilnádu odpykává doživotní trest odnětí svobody. Dcera Soni a Rádžíva Gándhíových ji navštívila minulý měsíc.

O schůzce informovala s odvoláním na indická média BBC.

"Ano, navštívila jsem Vellore, abych se setkala s vrahem mého otce," prohlásila v televizním rozhovoru pro indickou televizi CNN-IBN. "Bylo to osobní. Nebudu vám o tom nic říkat. Setkání s Nalini bylo pro mě způsobem, jak se vyrovnat s otcovou smrtí," dodala.

Rádžív Gándhí byl zabit během předvolební kampaně v květnu 1991. Indie z bombového útoku, při kterém premiér zemřel, obvinila Tygry osvobození tamilského Ílámu (LTTE) ze Srí Lanky.

Nalini Šriharanová měla být součástí spiknutí a spolu s dalšími třemi byla odsouzena k trestu smrti. Na přímluvu Soni Gándhíové byl všem trest změněn na doživotí.

Podle zpravodajů je návštěva Priyanky Gándhíové v Tamilnádu politicky významným gestem, neboť vražda jejího otce vyvolala v Indii šok a řadu lidí v Tamilnádu i ostatních svazových státech přiměla k zavržení osvobozeneckého boje, který tamilští Tygři ve své domovině vedou. Organizace LTTE v roce 2006 nad atentátem vyjádřila lítost.

 

Právě se děje

Další zprávy