Gándhí se posmrtně vrátil do JAR, jeho popel vzalo moře

Monika Horáková
30. 1. 2010 15:04
Posmrtný popel byl rozptýlen u pobřeží, kde indický symbol kdysi žil
Věci z pozůstalosti Mahátmy Gándhího
Věci z pozůstalosti Mahátmy Gándhího | Foto: Reuters

Durban - Do moře u Jihoafrické republiky byla v sobotu rozptýlena část z posmrtného popela Mahátmy Gándhího. Indický vůdce hnutí za nezávislost v této oblasti žil a působil v letech 1893-1914.

Popel rozptýlili Gándhího příznivci a rodinní příslušníci, piety se zúčastnila i Gándhího vnučka. Podle BBC se na místě sešlo asi 200 lidí.

V historických záznamech není možno vystopovat, kolik uren s popelem Mahátmy Gándhího vlastně existuje. Po jeho smrti byly totiž rozšířeny po celé Indii, jakožto symboly do památníků.

Gándhí se narodil v Indii v roce 1869. O devatenáct let později se uchýlil do Londýna, kde vystudoval práva.

Do Jihoafrické republiky ho přivedla pracovní cesta v období mezi dvěma búrskými válkami. Po druhé búrské válce v roce 1902 oblast definitivně ovládli Britové.

Gándhí si během svého pobytu učinil mnoho poznámek o silné rasové segregaci, provázející tehdejší život Jižní Afriky. Mimo jiné dospěl k závěru, že v zemi jsou porušována práva nejen původních černošských obyvatel, ale také místní malé indické komunity.

Nenásilnému boji proti všem formám diskriminace následně Gándhí zasvětil zbytek života. V roce 1948 ho zastřelil hinduistický extremista.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy