Gándhí se posmrtně vrátil do JAR, jeho popel vzalo moře

Monika Horáková
30. 1. 2010 15:04
Posmrtný popel byl rozptýlen u pobřeží, kde indický symbol kdysi žil
Věci z pozůstalosti Mahátmy Gándhího
Věci z pozůstalosti Mahátmy Gándhího | Foto: Reuters

Durban - Do moře u Jihoafrické republiky byla v sobotu rozptýlena část z posmrtného popela Mahátmy Gándhího. Indický vůdce hnutí za nezávislost v této oblasti žil a působil v letech 1893-1914.

Popel rozptýlili Gándhího příznivci a rodinní příslušníci, piety se zúčastnila i Gándhího vnučka. Podle BBC se na místě sešlo asi 200 lidí.

V historických záznamech není možno vystopovat, kolik uren s popelem Mahátmy Gándhího vlastně existuje. Po jeho smrti byly totiž rozšířeny po celé Indii, jakožto symboly do památníků.

Gándhí se narodil v Indii v roce 1869. O devatenáct let později se uchýlil do Londýna, kde vystudoval práva.

Do Jihoafrické republiky ho přivedla pracovní cesta v období mezi dvěma búrskými válkami. Po druhé búrské válce v roce 1902 oblast definitivně ovládli Britové.

Gándhí si během svého pobytu učinil mnoho poznámek o silné rasové segregaci, provázející tehdejší život Jižní Afriky. Mimo jiné dospěl k závěru, že v zemi jsou porušována práva nejen původních černošských obyvatel, ale také místní malé indické komunity.

Nenásilnému boji proti všem formám diskriminace následně Gándhí zasvětil zbytek života. V roce 1948 ho zastřelil hinduistický extremista.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy