Gandalovič: Obětí v americkém Westu může být až 40

Tereza Šídlová
20. 4. 2013 7:24
Počet obětí dramaticky naroste, říká v rozhovoru pro A.cz český velvyslanec Gandalovič
Městečko West po explozi
Městečko West po explozi | Foto: Reuters

Praha/West - Až čtyřicet obětí může mít podle českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče výbuch továrny na hnojiva v texaském městě West, jehož velká část obyvatel má české kořeny.

Prozatím ve městě platí stav "search and rescue", pokračují tedy záchranné akce, očekává se však brzké vyhlášení operace "search and recovery", tedy operace zaměřené na vyzvednutí ostatků těl obětí.

V pátek vpodvečer bylo potvrzeno dvanáct obětí.

"Město je nesmírně zasaženo. V podstatě každý zná někoho nebo má příbuzného, kdo je buď zraněný nebo bohužel pohřešován a naděje na to, že přežil, už je v tuto chvíli malá," řekl Aktuálně.cz Gandalovč, který vyrazil na místo tragédie v americkém Texasu.

Kondolence od Nečase

Kromě nabídky humanitární pomoci, kterou v tuto chvíli ještě nespecifikoval, přivezl s sebou i kondolence od českého premiéra Petra Nečase a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové.

Počet obětí ještě zřejmě dramaticky naroste. Stále se totiž desítky lidí pohřešují a šance, že by někteří byli nalezeni živí, se rychle snižuje. 

"Čísla pohřešovaných se podle různých zdrojů pohybují kolem 35-40 lidí. To znamená, pokud je v tuto chvíli někdo pohřešován, je velice smutnou pravděpodobností, že bude muset být v brzké době započítán mezi oběti. Zatím ale žádná oficiální zpráva v tuto chvíli nebyla vydána," řekl z místa také Gandalovič.

Z Westu poskytl i rozhovor CNN, podle jeho slov otřesené městečko podporu ze strany Česka oceňuje.

Texaský West je město, kam čeští imigranti především z Orlickoústecka a Vsetínska přicházeli už v druhé půlce 19. století.

Setkávání v kostele

Český velvyslanec v USA Petr Gandalovič
Český velvyslanec v USA Petr Gandalovič | Foto: Ludvík Hradilek

České kořeny má kolem 70 procent místních. V městečku sídlí i český honorární konzul Raymond Snokhouse. A i jeho rodinu tragédie v továrně poznamenala - mladí záchranáři, kteří tam zahynuli, byli jeho příbuzní.

"Včera probíhala první setkání v kostele i dalších společenských zařízení, i dnes se lidé budou setkávat, podporovat a vyjadřovat si účast. Jsme asi tak kolem tří kilometrů od výbuchu a žádný bezprostřední dopad tu není vidět, místo tragédie je neprodyšně uzavřená, mohou tam přijíždět jen záchranáři, tak to bude ještě dlouhou dobu," popisuje také diplomat.

Pátrací a záchranné týmy druhý den po katastrofě stále prohledávají trosky. Exploze poničila desítky domů, školu a další budovy.

Podle úřadů zatím nic nenasvědčuje tomu, že by za výbuchem bylo něco jiného než průmyslová havárie vyvolaná požárem. V minulé dekádě čelil provoz na výrobu hnojiv výtkám kvůli bezpečnostním nedostatkům.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy