Gambijský diktátor: Vládnu z boží vůle

Nick Tattersall, Finbarr O'Reilly (foto)
18. 10. 2006 13:00
Banjul (Od zpravodaje agentury Reuters) - Zpovídat gambijského diktátora nemusí být žádná legrace. Zvláště, kladete-li nepříjemné otázky.
Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Reportér Nick Tattersall se vydal do Gambie za znovuzvoleným diktátorem Džammím. Doprovázel jej vítěz letošní ceny World Press Photo fotograf Finbarr O´Reilly.

Příteli, jak dlouho jste tady?

"Můj příteli z Reuters, jak dlouho už jste v Africe?" zeptal se mne Jahja A. J. J. Džammí, prezident Gambijské republiky.

Byla to znepokojivá první odpověď na mou otázku týkající se ilegálních imigrantů, kteří zemi, kde šedesát procent obyvatel žije pod hranicí jednoho dolaru na den, houfně opouštějí. Jejich cílem je Evropa.

Džammí, který minulý měsíc podruhé obhájil prezidentský úřad, ji pochopil jako příležitost vynadat mi za evropskou koloniální minulost v Africe.

"Vždyť vy jste také přistěhovalec," uzavřel tuto otázku stroze jednačtyřicetiletý vládce na tiskové konferenci po svém volebním vítězství.

Prezident Gambie Jahja Džammí během tiskové konference po vyhraných prezidentských volbách
Prezident Gambie Jahja Džammí během tiskové konference po vyhraných prezidentských volbách | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Pod palcem

Jeho země je možná v kontinentální Africe nejmenší, avšak tento někdejší vůdce puče s obřadným mečem po boku a koránem v ruce si klidně troufne i na těžší váhy a vyžívá se v bojovné rétorice. Ta ostatně odpovídá i jeho image.

Jeho deklarovanou ambicí je "učinit tuto zemi nejlepší na světě" a běda tomu, kdo se mu postaví do cesty!

Gambijští novináři tleskají každé jeho poznámce, i když si Džammí vyhrazuje právo zakázat kterékoliv noviny, jež mu nebudou po chuti, a nechat jejich redaktory zavřít do žaláře na doživotí.

Definujte svobodu tisku

"Definujte svobodu tisku," zavrčel, když se ho jeden zahraniční novinář dotázal na vraždu editora místních novin, který byl předloni zastřelen v autě sledovaném gambijskou vládou.

"Něco vám povím. Celý svět může jít k čertu. Budu-li chtít zakázat kterékoliv noviny, tak to prostě udělám, a budu pro to mít dobrý důvod," vyštěkl.

"Zabíjení lidí není můj styl. Můj styl je zavřít vás nadosmrti do vězení. A pak si možná někdy řekneme: 'No jo, ten už je moc starý, než aby ho živil stát', propustíme vás a necháme vás strádat."

O chvíli později si tento nenapravitelný showman zřejmě uvědomil, jak dalece zašel a neodpustil si vtip, aby odlehčil atmosféru. Koneckonců to bylo jeho první veřejné vystoupení po volebním vítězství.

"Kdo vám stříhal kalhoty? Tesař?" zažertoval směrem k dalšímu novináři a vysloužil si za to salvu nervózního smíchu.

Foto: Aktuálně.cz

Ráj baťůžkářů a diktátorů

Západní Afrika rozhodně nemá nouzi o autoritářské vůdce, kteří u svého lidu vzbuzují nejrůznější reakce - od násilných povstání až po ustrašenou odevzdanost.

Mnozí z nich využívají bezpečnostních složek k tomu, aby ztěžovali život novinářům a vlastně všem odpůrcům.

Gambie, která je rájem pro evropské baťůžkáře prahnoucí po levném zimním slunci, se nezdá tak hrozivá, napadlo mě, když jsem se z okna letadla díval na banjulské pláže lemované palmami a na ostrůvky obrostlé mangrovy.

Obchody v hlavním městě Banjulu
Obchody v hlavním městě Banjulu | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Cesta z letiště však vede kolem věznice Mile Two, kde jsou podle místních obyvatel i bojovníků za lidská práva bez obvinění zadržováni političtí vězni, z nichž někteří beze stopy zmizeli.

Můj hotel, mimo turistickou sezonu přízračně tichý, zase stojí přímo vedle Agentury pro národní zpravodajství (NIA), jejíž agenti podléhají přímo Džammímu.

"Gamibijský čas možná"

Prezidentova přítomnost prostupuje všemi aspekty politického života v tomto někdejším britském protektorátu. V zemi, která je jinak tak ospalá, že se dokonce pyšní vlastním časovým pásmem "gambijský čas možná" , se to zdá těžko pochopitelné.

Kdykoliv někde projíždí Džammího prodloužený černý šestikolový humvee, ulice se uzavřou a kolem se seřadí prořídlé davy "příznivců" (z nichž řadu tvoří státní zaměstnanci a vojáci).

Jeho nohsledi zase bedlivě monitorují zprávy o něm a o Gambii v domácích i zahraničních médiích. Zřejmě jim neunikne ani tento.

Tanečníci většinou podporují prezidenta...jako tento na pláži v Banjulu
Tanečníci většinou podporují prezidenta...jako tento na pláži v Banjulu | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Vládnu z vůle Boží

Jen málo Gambijců je ochotno postavit se muži, který tvrdí, že ho k vládě nad nimi povolal Bůh.

"Mám velmi málo přátel, protože vím, zač bojuji, a vždy budu neochvějně prosazovat to, v co věřím," prohlásil Džammí a pohrával si prsty s růžencem.

"Nejsem zde, abych byl králem, nejsem panovník, jsem služebník lidu," dodal, postavil se, otočil se a odešel na pláž, kde se konal večírek u příležitosti zahájení jeho dalšího pětiletého období u moci.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy