Obrazem: Finská restaurace vaří z potravin na vyhození. Bojuje tak proti plýtvání

Finská restaurace bojuje proti plýtvání jídlem. Stále menu tu ale nenajdete.
Ve Finsku se ročně vyhodí 400 až 500 tisíc tun potravin. Celosvětově je to kolem 1,3 miliardy tun potravin za rok. Finská restaurace na okraji Helsinek se rozhodla se zbytečným plýtváním potravin bojovat.
V restauraci Loop proto vaří jen z potravin, které jim darovaly supermarkety. Nejčastěji dostávají ovoce, zeleninu, pečivo nebo zboží, kterému brzy vyprší trvanlivost.
"Náš kuchař to opravdu nemá lehké, musí být kreativní. Tady nikdy nevíte, co nám zrovna supermarkety darují," vysvětluje Satu Vainiová, která restauraci vede.
Potraviny dostává podnik zdarma. Restaurace si ale musí sama financovat řidiče a dodávku, další peníze pak potřebuje pro zaměstnance v kuchyni.
Foto: Simone Radačičová
Simone Radačičová Simone Radačičová
25. 11. 2018 20:55
Restaurace Loop kousek od centra Helsinek vaří z potravin, které jí darovaly supermarkety. Ovoce, zelenina nebo pečivo, které by se jinak vyhodilo, tak skončí přece jen na talíři. Stálé menu tady ale nenajdete. V restauraci nikdy nevědí, co jim zrovna supermarkety darují. A tak má kuchař každý den o zábavu postaráno.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy