G8 se zatím točí kolem atomu a Izraele

rst, ČTK, AP
16. 7. 2006 18:15
Petrohrad - Členské státy G8 mají odlišné názory na jadernou energii, klimatické změny i na řešení situace na Blízkém Východě.

Dnes začala intenzivní jednání mezi členy států G8 v ruském Petrohradě. Lídři například schválili prohlášení o globální energetické bezpečnosti. Dokument jasně ukazuje, jak odlišně nahlíží hlavní světové ekonomiky na jadernou energii nebo klimatické změny.

Vše o summitu zemí G8 naleznete ZDE

"Připouštíme, že jednotliví členové G8 prosazují odlišné způsoby dosažení energetické bezpečnosti a cílů ochrany ovzduší," praví se v části prohlášení věnované jaderné energetice.

Summitu v konstantinovském paláci se zůčastnili (zleva): Italský premiér Romano Prodi, německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér Tony Blair, francouzský prezident Jaques Chirac, ruský prezident Vladimír Putin, americký prezident George Bush, japonský prezident Džuničiró Koizumi, kanadský premiér Stephen Harper, finský premiér Matti Vanhanen a prezident Evropské komise Jose Manuel Barroso
Summitu v konstantinovském paláci se zůčastnili (zleva): Italský premiér Romano Prodi, německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér Tony Blair, francouzský prezident Jaques Chirac, ruský prezident Vladimír Putin, americký prezident George Bush, japonský prezident Džuničiró Koizumi, kanadský premiér Stephen Harper, finský premiér Matti Vanhanen a prezident Evropské komise Jose Manuel Barroso | Foto: Reuters

Téma 1: Energie atomu

Jaderná energetika, která se znovu ujímá po celém světě, především v Asii, neprodukuje žádné skleníkové plyny, a proto ji vítají někteří ochránci životního prostředí jako účinný způsob ochrany klimatu a zdroj elektřiny, po níž stoupá poptávka.

Kritikové však tvrdí, že není vyřešena otázka skladování nebezpečného jaderného odpadu. Říkají také, že jaderné elektrárny jsou zranitelné vůči teroristickým útokům a nesou s sebou zvýšené riziko šíření jaderných zbraní.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"Ti z nás, kteří zvážili plány související s využitím spolehlivé a bezpečné jaderné energie, jsou přesvědčeni, že její rozvoj přispěje ke globální energetické bezpečnosti, současně sníží škodlivé znečišťování ovzduší a bude mít příznivý vliv na klimatické změny," praví se v prohlášení.

Prohlášení také podporuje návrh Moskvy, aby byla v Rusku vybudována mezinárodní centra, která by produkovala jaderné palivo pro země s atomovými elektrárnami, a plán USA na vytvoření multilaterální banky jaderného paliva. Nad tím vším by měla dohled Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

USA a Rusko s těmito nápady přišly ve snaze otupit argumenty zemí jako Írán, které tvrdí, že potřebují vlastní programy obohacování uranu jako paliva pro elektrárny. Obohacování uranu je vysoce citlivý proces, jenž zajišťuje palivo pro jaderné závody či materiál k výrobě zbraní.

Foto: Reuters

Téma 2: Globální oteplování

Část prohlášení věnovaná klimatickým změnám uvádí, že G8 má v úmyslu "dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů, zlepšení globálního životního prostředí, posílení bezpečnosti jaderné energetiky a snížení znečištění ovzduší současně s naší energickou snahou o snížení chudoby".

Dokument však také odráží neshody ohledně Kjótského protokolu o klimatických změnách z roku 1979. "Ti z nás, kteří usilujeme o úspěch Kjótského protokolu, zdůrazňujeme důležitost, kterou mu přikládáme," praví se v něm.

Protokol nabádá bohatší země ke snižování škodlivých emisí skleníkových plynů, jimž je připisována vina za globální oteplování, dohodu ale maří USA, které ji odmítají podepsat.

Francouzský prezident Jacques Chirac vyzval dnes země G8 k naplňování Kjótského protokolu v zájmu ochrany naší planety. "Nemůžeme mluvit o energetické bezpečnosti, pokud nebylo dosaženo žádného pokroku pokud jde o klimatické změny," řekl Chirac. "Lidstvo tančí na okraji jícnu vulkánu," varoval.

Téma 3: Situace na Blízkém Východě

Představitelé G8 vyzvali Izrael k jisté zdrženlivosti: "Naším poselstvím adresovaným Izraeli je: 'Podívejte se, braňte se, ale přitom mějte na zřeteli následky', takže vás vyzýváme ke zdrženlivosti," prohlásil americký prezident George Bush.

Francouzský prezident Jaques Chirac zpochybnil, zda reakce Izraele na únos dvou jeho vojáků nezašla příliš daleko, zatímco Bush jednoznačně připsal vinu hnutí Hizballáh a státům, které ho podporují, a odmítl vyzvat k příměří.

Lídři během jednání v Petrohradě.
Lídři během jednání v Petrohradě. | Foto: Reuters

"My všichni si přejeme, aby se situace uklidnila," zdůraznil za ostatní britský premiér Tony Blair.

Téma 4: AIDS a infekční nemoci

Lídři vyzvali ke zrušení celních poplatků za léky, aby snížila jejich cenu pro chudé země. Žádný konkrétní projekt ale podle světových agentur nenabídla. Vyspělé země by však podle politiků měly štědřeji dotovat boj proti AIDS.

Jednotlivé země však přišly každá s vlastním novým návrhem financování těchto cílů, což podle agentury AFP poukazuje na to, že v otázce peněž se G8 nedokázala shodnout.

To je i případ daně z letenek, která by podle dřívějšího návrhu Francie měla jít na boj proti AIDS a nákup léků v chudých zemích. Ze zemí skupiny G8 však tento projekt podporuje pouze ještě Británie.

"Doufali jsme v nějaký konkrétní, časově ohraničený plán s jasnými finančními závazky, řekl Olivier Buston, šéf evropské pobočky lobbystické skupiny DATA (Debt, AIDS, Trade and Africa - Dluhy, AIDS, obchod a Afrika), vedené irským rockovým zpěvákem Bono. "Nedostali jsme jej," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy