Funguje to. Cigarety bez loga zachraňují životy

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 2. 2015 12:24
Austrálie před dvěma lety jako první země na světě sjednotila vzhled cigaretových krabiček. Opatření zabralo. Teď budou o stejném opatření hlasovat britští poslanci.
Návrh verze. která by jméno značky tolerovala. Ale jen prostý nápis dole.
Návrh verze. která by jméno značky tolerovala. Ale jen prostý nápis dole. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Standardizování vzhledu cigaretových krabiček má smysl.

Nahrazování marketingově zajímavého vzhledu všech značek jednobarevným obalem doplněným snímkem nádoru plic či jiného zdravotního následku kouření skutečně odrazuje.

Jednotný vzhled balení cigaret před dvěma lety zavedla jako první země na světě Austrálie a nyní se ukazuje, že se vydala správným směrem.

Kombinace obou opatření se ukázala jako nejefektivnější. Při jednotné barvě totiž znak a jméno značky neodvádějí pozornost, a potenciální i aktivní kuřáci se tak chtě nechtě dívají na odpudivá varování.

Ze závěrů studie, publikované v odborném magazínu Addiction, vyplývá, že silní kuřáci se díky novým obalům nikotinové vášni oddávají méně, sváteční často přestávají úplně a dospívající s ním ani nezačínají.

Tabákové koncerny nicméně tvrdí, že jim od roku 2012 tržby neklesly. "Jediné, k čemu sjednocení podoby krabiček přispělo, je to, že je letos počet kuřáků na sedmiletém maximu," komentoval studii mluvčí britské asociace výrobců tabáku v deníku The Guardian.

Absence značky, k níž se často pojí image, odrazuje podle studie především teenagery.

Druhou zemí na světě, která by mohla standardizovaná balení cigaret s grafickým varováním zavést, je Velká Británie.

Zákonodárci o tom budou hlasovat v březnu, a pokud na návrh kývnou, může nový zákon začít platit už v příštím roce.

"I kdyby to zabránilo jednomu z dvaceti mladých lidí, aby začal kouřit, a nikoho ze stávajících kuřáků od cigaret neodradilo, zachrání to dva tisíce životů ročně," vypočítává Robert West z listu Addiction.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy