Füle: Pomoc Ukrajině? Nabídněme jí členství v EU

ČTK ČTK
31. 1. 2014 20:00
Zástupci EU podle něj těžko mohou podepsat dohodu s nynějšími zástupci Ukrajiny
Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle.
Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle. | Foto: Reuters

Praha- Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle si myslí, že Unie by měla Ukrajině nabídnout členství, pokud myslí svoji pomoc s transformací země seriózně. Řekl to v pátek v Radiožurnálu.

Uvedl také, že i když nabídka asociační dohody s Evropskou unií stále platí, zástupci unie ji těžko mohou podepsat s představiteli Ukrajiny, když pokračují represe a násilí.

Asociační dohodu, kterou Kyjev loni odmítl, lze uzavřít poté, až vláda a opozice naleznou východisko z krize. Podpis s oficiálními představiteli si v současnosti Füle nedokáže představit.

Odmítnutí dohody a přimknutí k Moskvě vyvolaly na Ukrajině demonstrace, které v poslední době vyústily v násilí i smrt lidí.

"Pokud neskončí ta obrovská spirála násilí, unášení lidí a dokonce jejich mučení a pokud takové případy budou nevyšetřeny, tak já bych chtěl vidět, kdo bude připraven za EU s takovým představitelem při pokračování takové politiky podepsat takovou dohodu, jako je asociační dohoda," řekl Füle.

Jestliže Kyjev bude chtít se přiklonit k EU, měla by být osmadvacítka vstřícná, míní komisař. "Jestli máme být seriózní v tom, že chceme transformovat Ukrajinu a chceme pomoct transformaci Ukrajiny, pak bychom měli být také seriózní v tom, že bychom měli Ukrajincům nabídnout ten nejsilnější transformační prostředek, který na evropském kontinentu existuje, a to je rozšíření.

Demonstrace vedly k pádu ukrajinské vlády. Prezident Viktor Janukovyč v pátek podepsal zrušení kontroverzních represivních zákonů a potvrdil také zákon o amnestii pro demonstranty, zatčené během protivládních protestů.

Opozice přesto dál trvá na omilostnění zadržovaných demonstrantů bez jakýchkoli podmínek a požaduje vypsání předčasných voleb, které považuje za východisko z krize. Janukovyč tvrdí, že úřady už splnily všechny závazky pro smír.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy