Füle: Pomoc Ukrajině? Nabídněme jí členství v EU

ČTK ČTK
31. 1. 2014 20:00
Zástupci EU podle něj těžko mohou podepsat dohodu s nynějšími zástupci Ukrajiny
Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle.
Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle. | Foto: Reuters

Praha- Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle si myslí, že Unie by měla Ukrajině nabídnout členství, pokud myslí svoji pomoc s transformací země seriózně. Řekl to v pátek v Radiožurnálu.

Uvedl také, že i když nabídka asociační dohody s Evropskou unií stále platí, zástupci unie ji těžko mohou podepsat s představiteli Ukrajiny, když pokračují represe a násilí.

Asociační dohodu, kterou Kyjev loni odmítl, lze uzavřít poté, až vláda a opozice naleznou východisko z krize. Podpis s oficiálními představiteli si v současnosti Füle nedokáže představit.

Odmítnutí dohody a přimknutí k Moskvě vyvolaly na Ukrajině demonstrace, které v poslední době vyústily v násilí i smrt lidí.

"Pokud neskončí ta obrovská spirála násilí, unášení lidí a dokonce jejich mučení a pokud takové případy budou nevyšetřeny, tak já bych chtěl vidět, kdo bude připraven za EU s takovým představitelem při pokračování takové politiky podepsat takovou dohodu, jako je asociační dohoda," řekl Füle.

Jestliže Kyjev bude chtít se přiklonit k EU, měla by být osmadvacítka vstřícná, míní komisař. "Jestli máme být seriózní v tom, že chceme transformovat Ukrajinu a chceme pomoct transformaci Ukrajiny, pak bychom měli být také seriózní v tom, že bychom měli Ukrajincům nabídnout ten nejsilnější transformační prostředek, který na evropském kontinentu existuje, a to je rozšíření.

Demonstrace vedly k pádu ukrajinské vlády. Prezident Viktor Janukovyč v pátek podepsal zrušení kontroverzních represivních zákonů a potvrdil také zákon o amnestii pro demonstranty, zatčené během protivládních protestů.

Opozice přesto dál trvá na omilostnění zadržovaných demonstrantů bez jakýchkoli podmínek a požaduje vypsání předčasných voleb, které považuje za východisko z krize. Janukovyč tvrdí, že úřady už splnily všechny závazky pro smír.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy