Füle po jednání s Janukovyčem navštívil i Tymošenkovou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 12. 2011 9:35
Český eurokomisař je prvním politikem EU, jenž mohl s bývalou premiérkou mluvit
Štefan Füle.
Štefan Füle. | Foto: Reuters

Kyjev - Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle v pondělí navštívil vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou. Informovala o tom ukrajinská televize 1 plus 1.

Český eurokomisař je prvním politikem z EU, jemuž ukrajinské úřady dovolily, aby se s opoziční političkou setkal v její cele.

Podle televize 1 plus 1 se schůzka Füleho s Tymošenkovou konala v pondělí pozdě večer a trvala půl hodiny.

Během dne eurokomisař v rámci své neformální návštěvy Ukrajiny jednal také s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Ukrajinská média tvrdila, že eurokomisař přijel proto, aby se s Janukovyčem dohodl na textu společného prohlášení, jež bude zveřejněno po summitu EU-Ukrajina, který je plánován na 19. prosince.

Podle médií není vyloučené, že toto společné prohlášení bude jediným hmatatelným výsledkem vrcholné schůzky sedmadvacítky s jejím východním sousedem.

Podle původních plánů chtěla Evropská unie ještě letos s Ukrajinou dokončit jednání o smlouvě o přidružení. Nicméně překážkou k tomu je právě věznění Tymošenkové. Ta byla od srpna ve vazbě a v říjnu ji soud uložil sedmiletý trest za údajné pochybení a překročení pravomocí při uzavření dohody s Ruskem o dodávkách zemního plynu.

Evropská unie a Spojené státy ale kritizují současné ukrajinské vedení za to, že mu proces s Tymošenkovou posloužil k likvidaci politické opozice.

V úterý by měl případ bývalé premiérky začít projednávat odvolací soud.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy