Byty za tři miliardy. Skandál okolo vatikánských investic bobtná, stát chystá reformy

ČTK ČTK
29. 9. 2020 20:04
Podezřelé investice Vatikánu do luxusních nemovitostí v Londýně byly patrně vyšší, než se dosud vědělo. Britský deník The Financial Times v úterý informoval o dalším nákupu, který má hodnotu 100 milionů liber (2,98 miliardy korun). Kvůli skandálu kolem kontroverzních akvizic v metropoli Spojeného království minulý týden odstoupil vlivný italský kardinál Angelo Becciu.
Papež František v tradičním vánočním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) dnes vyzval k ukončení konfliktů zejména v zemích Blízkého východu.
Papež František v tradičním vánočním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) dnes vyzval k ukončení konfliktů zejména v zemích Blízkého východu. | Foto: Reuters

Církevní stát nyní plánuje reformovat své hospodaření, uvedla s odvoláním na italská média agentura DPA. Vatikán zjištění nekomentoval. Z dokumentů, které má FT k dispozici, vyplývá, že Becciu se podílel na investování prostředků Vatikánu do nákupu luxusních bytů ve čtvrti Knightsbridge, která patří k nejdražším rezidenčním čtvrtím v Londýně.

Již dříve média informovala o tom, že dvaasedmdesátiletý Becciu schválil coby vrcholný představitel vatikánské byrokracie také nákup části budovy v jiné londýnské čtvrti Chelsea, a to za 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč). Becciu jakékoliv pochybení ve spojitosti se zmíněnými finančními operacemi popřel.

Kvůli vyšetřování podezřelé transakce, která církvi způsobila údajně rozsáhlé finanční ztráty, bylo loni propuštěno několik zaměstnanců vatikánského aparátu a ve funkci skončil i šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) Tommaso di Ruzza. Rezignoval i Domenico Giani, dlouholetý velitel vatikánské stráže a hlavní bodyguard papeže Františka.

Finanční toky Vatikánu podle DPA často podléhají nedostatečné kontrole. Italská média začátkem týdne uvedla, že papež František chce ve financích církevního státu neprodleně nastolit pořádek. Posílena by měla být především Správa majetku apoštolského sídla (APSA), napsal v pondělí deník La Repubblica.

Šéf APSA, biskup Nunzio Galantino, dnes v listu Corriere della Sera uvedl, že restrukturalizace správy církevního majetku "se odehrávala již nějakou dobu". "Nebylo to vyšetřování budovy v Londýně ani aféra kolem kardinála Becciua, co si vynutilo potřebu reformy hospodaření," řekl Galantino. Papež si podle něj žádá transparentnost a pokud možno "jediné centrum pro výdaje a investice".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy