Fritzlova dcera zkouší žít na svobodě, prý našla lásku

Petr Jemelka
28. 12. 2009 18:35
Příběhy 2009: Případ Fritzl je často označován jako nejhrůznějšá případ týraní dětí v rakouské historii
Díváte se na plakát, který napsala Elizabeth Fritzlová a její děti krátce po osvobození. Šlo o vzkaz v nemocnice, v němž děkovala za projevenou účast.
Díváte se na plakát, který napsala Elizabeth Fritzlová a její děti krátce po osvobození. Šlo o vzkaz v nemocnice, v němž děkovala za projevenou účast. | Foto: Reuters

Amstteten - Sotva to lze nazvat happyendem. Ale faktem zůstává, že se Elizabeth Fritzlová, asi nejznámější evropská oběť únosce a tyrana v kůži vlastního otce, snaží spolu se svými dětmi o "normální život".

Kauza Fritzl loni otřásla Rakouskem. Letos se během soudu s Josefem Fritzlem dozvěděla veřejnost veškeré podrobnosti o životě pod zámkem ve sklepě, kde Fritzl svou dnes třiačtyřicetiletou dceru držel po čtyřiadvacet let a po celou dobu jí znásilňoval. Zplodil s ní sedm dětí.

Jak žít na svobodě

Elizabeth se od svého osvobození léčí. Lékaři se snaží jí i dětem pomoc žít "v prostoru". Jak se totiž ukázalo, zejména děti byly vězněním více poznamenány, než se doktoři zprvu domnívali - a to jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Všichni Frtizlovi vězni trpěli po svém osvobození nedostatkem vitamínu D a chudokrevností. Navíc neměli dostatečný imunitní systém a děti, které celý život žily v šeru, potřebovaly speciální péči. A hlavně klid a soukromí. Zejména proto existují o Elizabethině životě "potom" už jen kusé informace.

Kobka v Amstettenu
Kobka v Amstettenu | Foto: Aktuálně.cz

Ví se, že v červenci 2008 Elizabeth vyhnala svou matku Rosemarie z vily, kterou jí a její rodině poskytla psychiatrická klinika.

Prý ji rozezlilo její chování a její nečinnost v době, kdy jí s dětmi Fritzl držel ve sklepě.

V březnu letošního roku se všichni vrátili na kliniku a začalo nové kolo terapií. Tentokrát se lékaři pokoušeli dát dohromady sourozence, kteří žili s Fritzlem v domě normálním životem (muž tvrdil, že je našel pohozené před dveřmi), s těmi "ze sklepa".

Elizabeth navíc v té době utrpěla silný šok, když se k ní do pokoje vloupal bulvární fotograf a vyfotil ji.

Po soudu s Fritzlem se Elizabeth s dětmi odstěhovala na utajené místo na rakouském venkově, kde se všichni pomalu učí normálně žít. V červenci přinesla rakouská média zprávu o tom, že se Elizabeth dala dohromady s jedním ze svých bodyguradů a všichni žijí společně.

Fritzl sedí

Pokud jde o Fritzla, pyká nyní ve vězení za zrůdnosti, kterými doživotně poznamenal sedm lidí (přičemž jedno z dětí, které Elizabeth porodila, po narození zemřelo).

Josef Fritzl u soudu
Josef Fritzl u soudu | Foto: Reuters

Krátce po svém zatčení, tedy ještě před tím, než začal soudní proces, se Fritzl nechal slyšet, že uvažuje o napsání knihy. Toho se ihned chopila bulvární média, která tyranovi nabízela za memoáry milionové sumy.

Ze svého domu chtěl Fritzl udělat turistickou atrakci. Žádný z těchto "podnikatelských záměrů" mu ale zatím naštěstí nevyšel.

Než začal samotný soud, bylo na obžalovaného vypracováno několik psychiatrických posudků. Podle soudních znalců není Josef Fritzl typickým pachatelem takto hrůzných činů. Je vysoce inteligentní a mimořádně silná a strach vyvolávající osobnost. Možná právě proto se jeho okolí raději neptalo, co se děje za zdmi jeho domu. Motivy jeho nelidského chování spatřují znalci v touze ovládat a ve zvrácených sexuálních pudech. 

Proces století

Soud ve městě St. Pölten začal 16. března tohoto roku a provázely ho mimořádně přísná bezpečnostní opatření. "Zrůda z Amsttenu", jak Fritzlovi přezdívají média, byla obžalována celkem ze šesti závažných trestních činů: z vraždy, zotročování, omezování osobní svobody, těžkého donucování, znásilnění a incestu.

Ke všem bodům obžaloby se tehdy třiasedmdesátiletý Fritzl přiznal a  po čtyřech dnech byl odsouzen k doživotnímu vězení s povinnou ústavní léčbou.

Během soudního procesu byly Fritzlovy oběti, kterým již byla mezitím přidělena nový identita, opět umístěny do péče psychiatrů a vzhledem k nebezpečí vážného traumatu se až na Elizabeth soudu neúčastnily.

Manželka to prý musela tušit

Týden poté, co rakouský soud poslal Fritzla na doživotí za mříže, podal německý právník Klaus Ulrich Groth žalobu na jeho manželku a nejstaršího syna. Podle něj museli o jeho činech vědět.

Advokáta tvrdil, že je nemožné někoho ve sklepě utajit. Zejména když tam žijí malé děti, které často křičí a pláčou.

Za pravdu mu daly i znalecké expertízy, podle kterých bylo možné zvuky, zejména bouchání a volání o pomoc ze sklepa, v domě slyšet. Všech 140 vyslechnutých svědků, ale shodně tvrdí, že si ničeho zvláštního nevšimli.

Až dodnes se ale v této věci nic neudálo.

 

Právě se děje

Další zprávy