Šéf firmy Merck opustil Trumpův poradní sbor. Reaguje na postup Bílého domu po násilí ve Virginii

ČTK ČTK
14. 8. 2017 18:01
Generální ředitel farmaceutické společnosti Merck Kenneth Frazier opustil poradní sbor amerického prezidenta Donalda Trumpa. Učinil tak po rasisticky motivovaných víkendových násilnostech ve Virginii. Řekl, že cítil "povinnost zaujmout postoj proti nesnášenlivosti a extremismu". Trump, jenž je pod silným tlakem, aby výslovně odsoudil příznivce bělošské nadvlády, kteří nepokoje v Charlottesville rozpoutali, Fraziera za jeho rozhodnutí kritizoval.
Kenneth Frazier, generální ředitel třetí největší farmaceutické společnosti v USA Merck.
Kenneth Frazier, generální ředitel třetí největší farmaceutické společnosti v USA Merck. | Foto: Reuters

Washington - Generální ředitel třetí největší farmaceutické společnosti v USA - firmy Merck - po rasisticky motivovaných víkendových násilnostech ve Virginii opustil poradní sbor prezidenta Donalda Trumpa pro otázky výroby. Kenneth Frazier uvedl, že cítil "povinnost zaujmout postoj proti nesnášenlivosti a extremismu".

Trump, jenž je pod silným tlakem, aby výslovně odsoudil příznivce bělošské nadvlády, kteří nepokoje v Charlottesville rozpoutali, Fraziera za jeho rozhodnutí kritizoval. Na Twitteru poznamenal, že manažer aspoň získá více času na to, aby snížil vysoké ceny léků.

Farmaceutické firmy jsou v USA kvůli rostoucím cenám léků pod drobnohledem. Merck ale nepatří k firmám, které čelí kritice zákonodárců a monitorovacích skupin.

Frazier v pondělí řekl, že vedoucí představitelé země "musejí ctít (americké) základní hodnoty tím, že jasně odmítnou projevy nenávisti, bigotnosti a skupinové nadřazenosti".

Charlottesville, univerzitní město ve státě Virginie, se v sobotu stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů v USA za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města, provolávali rasistická hesla, mnozí hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly. Když se vytvořil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Jeden z bělošských radikálů se následně rozjel autem proti skupině poklidně protestujících lidí a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil při tom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Šéf Merck není prvním manažerem, který pro neshody s Trumpem opouští skupiny poradců prezidenta. Například šéf společnosti Tesla Elon Musk či ředitel společnosti Walt Disney Bob Igero nedávno odešli kvůli odstoupení USA z Pařížské dohody o klimatu.

 

Právě se děje

Další zprávy