Šéf firmy Merck opustil Trumpův poradní sbor. Reaguje na postup Bílého domu po násilí ve Virginii

ČTK ČTK
14. 8. 2017 18:01
Generální ředitel farmaceutické společnosti Merck Kenneth Frazier opustil poradní sbor amerického prezidenta Donalda Trumpa. Učinil tak po rasisticky motivovaných víkendových násilnostech ve Virginii. Řekl, že cítil "povinnost zaujmout postoj proti nesnášenlivosti a extremismu". Trump, jenž je pod silným tlakem, aby výslovně odsoudil příznivce bělošské nadvlády, kteří nepokoje v Charlottesville rozpoutali, Fraziera za jeho rozhodnutí kritizoval.
Kenneth Frazier, generální ředitel třetí největší farmaceutické společnosti v USA Merck.
Kenneth Frazier, generální ředitel třetí největší farmaceutické společnosti v USA Merck. | Foto: Reuters

Washington - Generální ředitel třetí největší farmaceutické společnosti v USA - firmy Merck - po rasisticky motivovaných víkendových násilnostech ve Virginii opustil poradní sbor prezidenta Donalda Trumpa pro otázky výroby. Kenneth Frazier uvedl, že cítil "povinnost zaujmout postoj proti nesnášenlivosti a extremismu".

Trump, jenž je pod silným tlakem, aby výslovně odsoudil příznivce bělošské nadvlády, kteří nepokoje v Charlottesville rozpoutali, Fraziera za jeho rozhodnutí kritizoval. Na Twitteru poznamenal, že manažer aspoň získá více času na to, aby snížil vysoké ceny léků.

Farmaceutické firmy jsou v USA kvůli rostoucím cenám léků pod drobnohledem. Merck ale nepatří k firmám, které čelí kritice zákonodárců a monitorovacích skupin.

Frazier v pondělí řekl, že vedoucí představitelé země "musejí ctít (americké) základní hodnoty tím, že jasně odmítnou projevy nenávisti, bigotnosti a skupinové nadřazenosti".

Charlottesville, univerzitní město ve státě Virginie, se v sobotu stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů v USA za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města, provolávali rasistická hesla, mnozí hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly. Když se vytvořil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Jeden z bělošských radikálů se následně rozjel autem proti skupině poklidně protestujících lidí a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil při tom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Šéf Merck není prvním manažerem, který pro neshody s Trumpem opouští skupiny poradců prezidenta. Například šéf společnosti Tesla Elon Musk či ředitel společnosti Walt Disney Bob Igero nedávno odešli kvůli odstoupení USA z Pařížské dohody o klimatu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

před 43 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
Další zprávy