Francouzští vojáci v Mali zneškodnili 33 teroristů. V zemi pomáhají i Češi

ČTK ČTK
21. 12. 2019 14:52
Příslušníci francouzské protiteroristické mise Barkhane v regionu Mopti v centrální části afrického státu Mali zneškodnili 33 teroristů. V Abidžanu to v sobotu oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský voják v Mali prohledává neznámého muže.
Francouzský voják v Mali prohledává neznámého muže. | Foto: Reuters

Francouzští vojáci podle prezidenta osvobodili dva příslušníky malijských bezpečnostních složek, které džihádisti drželi jako rukojmí, a zadrželi jednoho člověka.

Francouzský prezident je teď druhým dnem na návštěvě Pobřeží slonoviny. Oznámení o protiteroristické operaci přišlo při projevu před místní francouzskou komunitou.

Mali se už přes pět let potýká s přítomností radikálních islamistických ozbrojenců, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé části území na severu země a zvětšují svůj vliv i v centrální části.

Francouzská protiteroristická mise Barkhane, která teď čítá asi 4500 vojáků, působí v Mali od roku 2014. V zemi je také asi 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie, které bude česká armáda část příštího roku velet. Kromě toho tam působí jednotky stabilizační mise OSN MINUSMA. Násilnosti se i přes tuto zahraniční pomoc nedaří zmírnit.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy