Francouzští vojáci v Mali zneškodnili 33 teroristů. V zemi pomáhají i Češi

ČTK ČTK
21. 12. 2019 14:52
Příslušníci francouzské protiteroristické mise Barkhane v regionu Mopti v centrální části afrického státu Mali zneškodnili 33 teroristů. V Abidžanu to v sobotu oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský voják v Mali prohledává neznámého muže.
Francouzský voják v Mali prohledává neznámého muže. | Foto: Reuters

Francouzští vojáci podle prezidenta osvobodili dva příslušníky malijských bezpečnostních složek, které džihádisti drželi jako rukojmí, a zadrželi jednoho člověka.

Francouzský prezident je teď druhým dnem na návštěvě Pobřeží slonoviny. Oznámení o protiteroristické operaci přišlo při projevu před místní francouzskou komunitou.

Mali se už přes pět let potýká s přítomností radikálních islamistických ozbrojenců, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé části území na severu země a zvětšují svůj vliv i v centrální části.

Francouzská protiteroristická mise Barkhane, která teď čítá asi 4500 vojáků, působí v Mali od roku 2014. V zemi je také asi 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie, které bude česká armáda část příštího roku velet. Kromě toho tam působí jednotky stabilizační mise OSN MINUSMA. Násilnosti se i přes tuto zahraniční pomoc nedaří zmírnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy