Francouzští vojáci v Mali zneškodnili 33 teroristů. V zemi pomáhají i Češi

ČTK ČTK
21. 12. 2019 14:52
Příslušníci francouzské protiteroristické mise Barkhane v regionu Mopti v centrální části afrického státu Mali zneškodnili 33 teroristů. V Abidžanu to v sobotu oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský voják v Mali prohledává neznámého muže.
Francouzský voják v Mali prohledává neznámého muže. | Foto: Reuters

Francouzští vojáci podle prezidenta osvobodili dva příslušníky malijských bezpečnostních složek, které džihádisti drželi jako rukojmí, a zadrželi jednoho člověka.

Francouzský prezident je teď druhým dnem na návštěvě Pobřeží slonoviny. Oznámení o protiteroristické operaci přišlo při projevu před místní francouzskou komunitou.

Mali se už přes pět let potýká s přítomností radikálních islamistických ozbrojenců, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé části území na severu země a zvětšují svůj vliv i v centrální části.

Francouzská protiteroristická mise Barkhane, která teď čítá asi 4500 vojáků, působí v Mali od roku 2014. V zemi je také asi 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie, které bude česká armáda část příštího roku velet. Kromě toho tam působí jednotky stabilizační mise OSN MINUSMA. Násilnosti se i přes tuto zahraniční pomoc nedaří zmírnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy