Francouzští policisté se střetli s demonstrujícími, téměř stovku jich zatkli

ČTK ČTK
18. 3. 2023 11:50
Při protestech proti francouzské důchodové reformě policie v centru Paříže v pátek pozdě večer a v noci na sobotu zatkla 61 lidí a v Lyonu dalších 36, uvedl server listu Le Monde. Další demonstrace proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, se očekávají také v sobotu i v neděli.
Demonstrace v Nice kvůli důchodové reformě, 19. ledna 2023.
Demonstrace v Nice kvůli důchodové reformě, 19. ledna 2023. | Foto: Reuters

Na pařížském náměstí Svornosti, které se nachází nedaleko sídla dolní komory parlamentu, se sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády a na náměstí během protestu vypukl požár. Část demonstrantů se také střetla s policií, která použila slzný plyn.

Srážky s policií se odehrály také v Lyonu, kde někteří demonstranti pronikli do radnice čtvrtého obvodu, kterou poškodili. Navíc se v budově podle policie pokusili založit požár, což se jim ale po zásahu pořádkových sil nepovedlo.

Zapalování ohňů, ničení květináčů či vysypávání odpadkových košů i další incidenty jsou hlášeny také ze Štrasburku, kde se k protestu sešlo na 1600 lidí. Pokojněji se demonstrovalo v dalších městech, například v Lille či Bordeaux.

Nespokojenost s důchodovou reformou dalo najevo 37 procent zaměstnanců rafinerií a skladů TotalEnergies, kteří stávkují od sobotního rána, sdělil agentuře Reuters mluvčí společnosti. Další protesty jsou na sobotní odpoledne naplánované mimo jiné v Bordeaux, Nantes, Brestu či Marseille.

Velké části Francouzů vadí nejen reforma, ale rovněž způsob, jakým se ji snaží prezident Emmanuel Macron prosadit. Vláda při schvalování změn důchodového systému obešla poslance, protože u nich neměla zajištěnou většinovou podporu.

Umožnil to článek ústavy, díky němuž může kabinet přijmout zákon, aniž by o něm Národní shromáždění hlasovalo. Vláda se ale v takovém případě vystavuje riziku, že poslanci vyvolají hlasování o nedůvěře. Opoziční zákonodárci tak již učinili a parlament má o jejich podnětu jednat v pondělí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
Další zprávy