Francouzští policisté se střetli s demonstrujícími, téměř stovku jich zatkli

ČTK ČTK
18. 3. 2023 11:50
Při protestech proti francouzské důchodové reformě policie v centru Paříže v pátek pozdě večer a v noci na sobotu zatkla 61 lidí a v Lyonu dalších 36, uvedl server listu Le Monde. Další demonstrace proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, se očekávají také v sobotu i v neděli.
Demonstrace v Nice kvůli důchodové reformě, 19. ledna 2023.
Demonstrace v Nice kvůli důchodové reformě, 19. ledna 2023. | Foto: Reuters

Na pařížském náměstí Svornosti, které se nachází nedaleko sídla dolní komory parlamentu, se sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády a na náměstí během protestu vypukl požár. Část demonstrantů se také střetla s policií, která použila slzný plyn.

Srážky s policií se odehrály také v Lyonu, kde někteří demonstranti pronikli do radnice čtvrtého obvodu, kterou poškodili. Navíc se v budově podle policie pokusili založit požár, což se jim ale po zásahu pořádkových sil nepovedlo.

Zapalování ohňů, ničení květináčů či vysypávání odpadkových košů i další incidenty jsou hlášeny také ze Štrasburku, kde se k protestu sešlo na 1600 lidí. Pokojněji se demonstrovalo v dalších městech, například v Lille či Bordeaux.

Nespokojenost s důchodovou reformou dalo najevo 37 procent zaměstnanců rafinerií a skladů TotalEnergies, kteří stávkují od sobotního rána, sdělil agentuře Reuters mluvčí společnosti. Další protesty jsou na sobotní odpoledne naplánované mimo jiné v Bordeaux, Nantes, Brestu či Marseille.

Velké části Francouzů vadí nejen reforma, ale rovněž způsob, jakým se ji snaží prezident Emmanuel Macron prosadit. Vláda při schvalování změn důchodového systému obešla poslance, protože u nich neměla zajištěnou většinovou podporu.

Umožnil to článek ústavy, díky němuž může kabinet přijmout zákon, aniž by o něm Národní shromáždění hlasovalo. Vláda se ale v takovém případě vystavuje riziku, že poslanci vyvolají hlasování o nedůvěře. Opoziční zákonodárci tak již učinili a parlament má o jejich podnětu jednat v pondělí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež František je v nemocnici kvůli zánětu dýchacích cest, sdělil Vatikán

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom ve středu. podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá koronavirus. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

Agentura Reuters poukázala na fakt, že se papež ve středu zúčastnil pravidelné generální audience, na které podle ní vypadal, že se těší dobrému zdraví.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy