Francouzský soud poprvé povolil lesbičkám adopci

hp
11. 11. 2009 3:00
Po jedenácti letech mohou lesbičky konečně adoptovat dítě
Francouzský soud povolil lesbičkám adopci dítěte.
Francouzský soud povolil lesbičkám adopci dítěte. | Foto: Ludvík Hradilek

Besançon - Soud v jihofrancouzském Besançonu podpořil homosexuální pár v adopci dítěte, i když francouzský zákon nic takového neumožňuje. Skončil tak jedenáct roků trvající spor, který vyvolal ve Francii debatu na téma adopce dítěte párem stejného pohlaví.

Spor dokonce skončil u Evropského soudu pro lidská práva, kde si homosexuální pár stěžoval a který pak v říjnu 2008 ve svém rozhodnutí obvinil Francii ze sexuální diskriminace.

Dvě francouzské ženy, učitelka Emmanuelle B. a její dlouholetá partnerka školní psycholožka Laurence R., žádají o adopci už od roku 1999.

Až teď soud podpořil jejich snahu tím, že nařídil úředníkům v Besançonu, aby jim adopci do patnácti dnů umožnili, jinak budou muset po uplynutí lhůty denně platit pokutu ve výši sto euro.

"Rodičovské, výchovné a psychologické vlastnosti uchazečů jsou v souladu s potřebami a zájmy adoptovaného dítěte," prohlásil soud. Úředníci již oznámily, že rozhodnutí soudu budou respektovat a navíc zaplatí Emmanuelle B. soudní výlohy.

Besançonský soud tak anuloval předchozí rozhodnutí ústřední rady v regionu Jura s tím, že jejich argumenty nedokázaly ospravedlnit, proč se rozhodly zamítnout žádost Emmanuelle B.

Rada páru vytýkala například to, že jedna z partnerek neprojevuje dostatečné nadšení pro adopci nebo že se pár nemůže shodnout na věku dítěte, které by chtěl adoptovat.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy