Francouzský soud poprvé povolil lesbičkám adopci

hp
11. 11. 2009 3:00
Po jedenácti letech mohou lesbičky konečně adoptovat dítě
Francouzský soud povolil lesbičkám adopci dítěte.
Francouzský soud povolil lesbičkám adopci dítěte. | Foto: Ludvík Hradilek

Besançon - Soud v jihofrancouzském Besançonu podpořil homosexuální pár v adopci dítěte, i když francouzský zákon nic takového neumožňuje. Skončil tak jedenáct roků trvající spor, který vyvolal ve Francii debatu na téma adopce dítěte párem stejného pohlaví.

Spor dokonce skončil u Evropského soudu pro lidská práva, kde si homosexuální pár stěžoval a který pak v říjnu 2008 ve svém rozhodnutí obvinil Francii ze sexuální diskriminace.

Dvě francouzské ženy, učitelka Emmanuelle B. a její dlouholetá partnerka školní psycholožka Laurence R., žádají o adopci už od roku 1999.

Až teď soud podpořil jejich snahu tím, že nařídil úředníkům v Besançonu, aby jim adopci do patnácti dnů umožnili, jinak budou muset po uplynutí lhůty denně platit pokutu ve výši sto euro.

"Rodičovské, výchovné a psychologické vlastnosti uchazečů jsou v souladu s potřebami a zájmy adoptovaného dítěte," prohlásil soud. Úředníci již oznámily, že rozhodnutí soudu budou respektovat a navíc zaplatí Emmanuelle B. soudní výlohy.

Besançonský soud tak anuloval předchozí rozhodnutí ústřední rady v regionu Jura s tím, že jejich argumenty nedokázaly ospravedlnit, proč se rozhodly zamítnout žádost Emmanuelle B.

Rada páru vytýkala například to, že jedna z partnerek neprojevuje dostatečné nadšení pro adopci nebo že se pár nemůže shodnout na věku dítěte, které by chtěl adoptovat.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy